Sergei Kibus

Animafilmirežissöör

Režissöör ja operaator Sergei Kibus on sündinud 22. mail 1987. aastal. Ta on lõpetanud Tallinna Polütehnikumi fotograafia eriala (2008) ning Balti Filmi- ja Meediakooli audiovisuaalse meedia eriala (2011). Alates 2013. aastast töötab Nukufilmis operaatorina, samuti on ta filmistuudio Sabat Film OÜ osanik. Lisaks õpetab alates 2016. aastast fotograafiat ning heli- ja videotöötlust Tallinna Majanduskoolis. Sergei Kibus on lavastanud ja kirjutanud stsenaariume ning loonud animatsioone; töötanud operaatori, režissööri ja monteerijana mitmete telesaadete juures.

Sergei_Kibus

Filmograafia

Sabaots mao suus, kes hammustab iseend sabast

Eesti Kunstiakadeemia, 2019, 11

Reis läbi kosmose.

Roll

Režissööri assistent

Teofrastus

Nukufilm, 2019, 15

Läbi kassi silmade räägitud lugu vabadusest ja kaastundest, mis leiab aset 1980ndate Eestis. Kass Teofrastus elab üksi Peedu rongijaamas, kui ühel päeval pakub kaastundlik rongisõitja talle enda juures kodu ja perekonda. Kuid hea elu maamajas ei kesta kaua. Pererahvas peab minema linna, kus ühel saatuslikul päeval satub Teofrastus tänavale. Kas ta leiab tagasitee õnneni?

Roll

Kaasprodutsent, režissöör, stsenarist, monteerija

Kapten Morten lollide laeval

Nukufilm, 2018, 78

Morten on uudishimulik ja leidlik poiss. Saatuse tahtel on ta sunnitud elama koos kasuvanematega, kes ei näe tema loovas tegevuses muud kui pahatahtlikku huligaanitsemist. Emata Morten ei ole siiski orb. Ta isa on kapten, kes töö tõttu peab suurema osa ajast merel viibima. Morten soovib isa eeskujul samuti kapten olla. Ta ehitab endale mängulaeva, mille mehitab erinevate putukatega. Unenäoline paralleelmaailm kirjeldab Morteni elu groteskses võtmes. Mingil hetkel maailmad segunevad. Nii Morteni päris kui ka fantaasiamaailm ähvardavad kokku kukkuda. Mõlema maailma päästmiseks on vaja julgelt tegutseda. Morten võidab ohud kangelaslikult. Tema kindlameelse tegutsemise taga on põhimõte – kapten ei jäta kunagi oma laeva.

Roll

Operaatori assistent, fotograaf

Lendoravasõda

Vesilind, 2018, 28

Looduskaitsjate plaan laiendada väljasuremisohus lendorava kaitsepiirkonda on kaitsealuste maade omanikud endast välja ajanud. Omanikelt võetakse võimalus metsa abil raha teenida, sealjuures väärilist kompensatsiooni pakkumata. Mõnekümnel Virumaa perekonnal tuleb „kogu Eestimaa“ looduskaitse kohustus enda peale võtta. Mõistagi ei ole nad nii suure au kandmisest huvitatud ja astuvad oma õiguste eest lahingusse. Käivituvad kired, mida on raske kontrollida. Film vaatleb protsessi ühe aasta jooksul „kaeviku“ mõlemalt poolelt.

Roll

Monteerija, värvimääraja

Maria ja seitse pöialpoissi

Nukufilm, 2018, 12’30”

Oma elu kloostrimüüride vahel mööda saatnud vana ja väärikas nunn Maria on otsustanud täita noorpõlveunistuse. Ainsaks takistuseks tema teel on aga katkendlik, peaaegu olematu mälu. Maria kardab, et tema unelmate soov võib osutuda patuks.

Roll

Operaator, monteerija, valgustaja

Miriam järve ääres

Nukufilm, 2017, 5

Miriami pere telgib järve ääres. Pärast väsitavat päeva puhkab pere telgis, ainult kanal ei tule und. Ta läheb välja jalutama, kuuleb aga hirmutavaid öö hääli ning näeb pimeduses helkivaid silmi. Kana haarab fotoka, et enda ümberpiirajatest pilte teha. Hommikul saavad kõik näha, keda kana öösel kartis.

Roll

Režissöör, operaator, valgustaja

Nukud ja tootemid

Nukufilm, 2017, 30

Mõni objekt meie elus on tähenduslikum kui teised, olgu selleks jumalakuju või oluline mänguasi, mille elulugu on meie omaga põimunud. Mängimisel on kosmoloogiline iseloom, ta on mõistuseülene ja muudab kõik võimalikuks. Oluline asi peegeldab tagasi neid väärtusi, mida me vajame ja loome. Inimene aga hülgab oma iidolid ja unustab maagia võimalikkuse. Ta köidab ennast vabatahtlikult argipäeva ja determinismi ahelatesse. Ta ei näe, et kõik ümbritsev on illusioon ja et küsimus on vaid selles, millise reaalsuse me ise endale luua oskame. Unenäoliste kujundite, stop-motion animatsiooni ja dokumentaalsete lugude abil lahkab film seda, kuidas olulised objektid meid mõjutavad, andes meile võime olla…

Roll

Režissöör, stsenarist, operaator, animaator, värvimääraja, kujundaja

Miriami kana unistus

Nukufilm, 2016, 5′

Vihmasel sügispäeval ehitavad isa ja väikevend lennukit, Miriam vaatab lõunamaist pildiraamatut, kana unistab aknataguste kurekolmnurkade mõjul lõunamaale lendamisest. Kui vihm lõpeb, viib ema kõik parki lehti riisuma. Sealgi erutavad lõunamaale lendajad kana sedavõrd, et ta ikka lausa kastanilatva tikub, kust vapralt lendu hüppab, sadades siiski lehehunnikusse. Väikevend pakub talle oma lennukit, kuid seegi puruneb vastu kastanilatva klotsideks. Kana saab totaalselt häbistatud. Siis tuleb isal hea mõte. Miriam voldib paberist lennuki, sinna pannakse pilt Kanast ja lennutatakse üles kurgede kolmnurga juurde, kes selle rõõmsalt lõunamaale viivad.

 

Roll

Operaator, valgustaja

MUHU: Ätsed ja roosid

Sabat Film, 2014, 60’35”

Suvel on Muhu saar kui läbisõiduhoov. Aga see Muhu, mis ei jää suure tee äärde, on veidi suletud ja salapärane. Triinu valmistub tütre kooliminekuks ja ootab sel palaval suvel teist last. Muhu memm Olga otsib aga iga võimalust, et hoolimata kõrgest east olla alati aktiivne ja rõõmus. Kui muhu naised kokku saavad, on õhk täis ülemeelikut naeru, teravat huumorit ja laulu. Igapäevaste tegemiste kõrval aga valmivad justkui pingutuseta värvilised lilltikandid, erk-kollane siilikukangas ja litritega pätid. Muhulaste edevad rahvariided peegeldavad nende kohati mustlaslikku temperamenti. Läbi kahe põlvkonna naiste suviste sündmuste otsib film muhu naise arhetüüpi ning avab kohalikku kultuuripärandit tänases päevas.

Roll

Operaator, kujundaja, värvimääraja

Tuvid

Vesilind, 2012, 51’28”

Kodutu Nadežda ei suuda leppida oma abikaasa surmaga ja loodab, et ühel päeval viib Jumal nad jälle kokku. Turvamees Oleg on kaotanud töö ja tervise. Tähtsateks tegelasteks on linateoses ka tuvid, piibellikud sulelised, kellest tänapäeval on saanud prügilinnud. Millest ammutada jõudu, kui kõik oluline on kadunud? Kas usust? Usust küll, aga millesse? Kummalise pildina kerkib keset halli magalarajooni Lasnamäel traditsiooniline õigeusu kirik. Kiriku juurde tuleb palju inimesi, kuid Nadežda ja Oleg peavad leidma oma lootuse ja armastuse mujalt.

Roll

Konsultant, kujundaja, tõlkija