Olga Stalev

Animaator, nukkude- ja dekoratsioonide valmistaja

Olga_Stalev

Filmograafia

Talv vihmametsas

Moon Birds Studios, Nukufilm, 2019, 8’36”

Filmituna looduses, Mehhiko ja Peruu troopilistes vihmametsades, püüab film filmilindile igavese elu ja surma tantsu nii, nagu seda tunnetavad portselanist võluelukad – loomad, linnud, putukad ja lilled – ühteaegu õrnad ja vastupidavad. Loodusliku valguse, kiirelt mööduva aja ning peene animatsiooni unikaalne kooslus loovad omapärase poeetilise reaalsuse, mis paneb meid märkama meie enda elava maailma maagilisust ja materiaalsust.

Roll

Nukutegija

Auhinnad

2019, The 28th Annual Whitaker St. Louis International Film Festival, Parim lühifilm, US

2019, Piccolo Festival dell’Animazione, Grand Prix, IT

2019, Paris International Animation Film Festival, Parim helikujundus, FR

2019, Taichung International Animation Festival, Outstanding Work of Short Films Competition, TW

2019, New Chitose Airport International Animation Festival, Žürii eripreemia, JP

2019, Bucheon International Animation Festival, Žürii äramärkimine, KR

2019, 17th European Film Forum Scanorama, Žürii äramärkimine, LT

2019, Zubroffka International Short Film Festival, Žürii äramärkimine programmis On The Edge Competition, PL

2020, Viborg Animation Festival, Parim lühifilm, DK

2020, Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemia, Parim kunstnikutöö, EE

2020, Go Short Award, International Short Film Festival Nijmegen, Žürii äramärkimine, NL

Peaauhind filmiprojektile – Baltic Pitching Forum (Vilnius Leedu, 9.-10. oktoober 2015) Valitud osalema Euroopa lühifilmide foorumil European Short Film Co-production Forum Euro Connection at 38th International Short Film Festival Clermont-Ferrand (Prantsusmaa, 5.-13. veebruar 2016)

Teofrastus

Nukufilm, 2019, 15

Läbi kassi silmade räägitud lugu vabadusest ja kaastundest, mis leiab aset 1980ndate Eestis. Kass Teofrastus elab üksi Peedu rongijaamas, kui ühel päeval pakub kaastundlik rongisõitja talle enda juures kodu ja perekonda. Kuid hea elu maamajas ei kesta kaua. Pererahvas peab minema linna, kus ühel saatuslikul päeval satub Teofrastus tänavale. Kas ta leiab tagasitee õnneni?

Roll

Animaator

Vanamehe film

BOP Animation, 2019, 88

Lapšelapsed tulevad suveks maale Vanamehele külla. Idüllilisest suvepuhkusest vanaiša juures on asi kaugel, sest Vanamees ruunab karmi maa tööga nii lapsi, kui ka lüpsilehma. Jõmpšikad ei mõista maaelu kombeid ja põhjustavad hinnatud lehma põgenemise. Nüüd on Vanamehel ja lastel aega 24 tundi, et leida lehm üles enne, kui lüpsmata udar plahvatab ja piimatuumakatastroofi põhjustab. Vanamees ja lapšed alustavad armutut võidujooksu ajaga, sest udar tuleb kahjutuks teha enne, kui saladuslik Piimavana lehma taevasele heinamaale läkitab. Sellel teekonnal jõuavad meie kangelašed silmitsi seista veel maaelu põlgavate hipsteritega, metsakollidega, meeleheitel saekaatrimeestega ja kõhukinnisuse käes vaevleva õgardist karuga.

Roll

Animaator

Kapten Morten lollide laeval

Nukufilm, 2018, 78

Morten on uudishimulik ja leidlik poiss. Saatuse tahtel on ta sunnitud elama koos kasuvanematega, kes ei näe tema loovas tegevuses muud kui pahatahtlikku huligaanitsemist. Emata Morten ei ole siiski orb. Ta isa on kapten, kes töö tõttu peab suurema osa ajast merel viibima. Morten soovib isa eeskujul samuti kapten olla. Ta ehitab endale mängulaeva, mille mehitab erinevate putukatega. Unenäoline paralleelmaailm kirjeldab Morteni elu groteskses võtmes. Mingil hetkel maailmad segunevad. Nii Morteni päris kui ka fantaasiamaailm ähvardavad kokku kukkuda. Mõlema maailma päästmiseks on vaja julgelt tegutseda. Morten võidab ohud kangelaslikult. Tema kindlameelse tegutsemise taga on põhimõte – kapten ei jäta kunagi oma laeva.

Roll

Animaator

Maria ja seitse pöialpoissi

Nukufilm, 2018, 12’30”

Oma elu kloostrimüüride vahel mööda saatnud vana ja väärikas nunn Maria on otsustanud täita noorpõlveunistuse. Ainsaks takistuseks tema teel on aga katkendlik, peaaegu olematu mälu. Maria kardab, et tema unelmate soov võib osutuda patuks.

Roll

Animaator, nukkude ja dekoratsioonide valmistaja

Mehetapja/Süütu/Vari

F-Seitse, Era Film (Leedu), 2017, 141

Eri aegadel kulgeva kolme loo peaosalisteks on mässumeelsed naised, kes tahavad ise oma saatuse üle otsustada. „Mehetapja“ tegevus toimub 19. sajandi lõpus, mil inimelu vormivad veel patriarhaalsed kombed. Vägisi mehele sunnitud Maara üritab meeleheitlikult oma saatuse eest põgeneda. „Süütu“ tegevus leiab aset 1949. aasta kevadel. Ingerimaalt Eestisse küüditatud Elina elab uues küüditamishirmus ja üritab oma elu päästa vastumeelse abieluga. „Vari“ kulgeb kaasajas, justkui piiramatu vabaduse ajastul, kus hinge täitva tühjuse eest üritab põgeneda Luna Lee. Kolmes filminovellis kehastab nii Maarat, Elinat kui ka Luna Leed näitleja Rea Lest.

Roll

Nukumeister

Tühi ruum

Nukufilm, 2016, 10’18”

Kümneaastane tüdruk soovis sünnipäevaks koerakutsikat. Pettumus oli suur, kui elusaks kingituseks osutus hoopiski isa, kelle olemasolust tal aimugi polnud… Dokumentaalne animatsioonfilm „Tühi ruum” jutustab loo ühe mehe ammusest unistusest, mis aitas tal elus püsida ning mis nüüd filmis ka lõpuks täitub.

Roll

Dekoratsioonide valmistaja

Miriami kodutu koer

Nukufilm, 2015, 5′

Miriami pere meisterdab koduhoovis lumememme. Nende juurde tuleb kodutu koer, kes on lumememmest sisse võetud. Koer ei lahku, kuid õues on tal külm. Koerake tuuakse tuppa ja ehitatakse talle isegi tore kuudike. Ainult kana ei mõista üldist rõõmu. Öösel elab just tema üle kõige ärevamaid hetki. Hommikul ilmub välja koera peremees. Siis selgub ka põhjus, miks koer lumememme nii omaks pidas. Lõpuks leebub ka kana.

Roll

Animaator

Tik-tak

Nukufilm, 2015, 9’26”

Animafilm „Tik-tak” visualiseerib aega ja aja fataalsest olemust. Rõhutamaks aega kui metafüüsilist nähtust, saab filmi kujunduses olema rohkesti vanu kellasid ja nende osi. Kõigile meile on antud “oma aeg”, kuid meie aeg koosneb tegelikkuses tuhandest erinevast “ajast” – nii on isegi igal rakul meie kehas konkreetne aeg elada ja surra.

Roll

Nukumeister

Teisel pool metsa

Nukufilm, Eesti Kunstiakadeemia, 2014, 10′

See on muinasjutt, mis on täis valgust, maagiat ja nostalgiat. Savinukk äratab oma ümbruse, mis muutub irreaalseks maailmaks, mis on pidevas liikumises ja muutuses. Film on filmitud loomuliku valgusega ning päevavalguse nähtavad muutused võimendavad filmis liikuvat aega.

Roll

Animaator, nukkude- ja dekoratsioonide valmistaja

Auhinnad

2015, Animasivo Animation Festival, Special Mention, MX

2015, Festival International del Cortometraje FIC, Special Mention, AR

2014, European Film Forum SCANORAMA, short film competition „New Baltic Cinema“, Grand Prix, LT

2014, Multivision International Festival of Animation Arts, Grand Prix, RU

2014, 16th Scrittura e Immagine Short Film Festival, Grand Prix, IT

2014, Kinoproba XI International Festival-Workshop of Film Schools, Parim debüütfilm, RU

Vanamehe multikas

Nukufilm, 2014, 18’08

Külas elab Naabritüdruk, kes on nii Vanamehele kui ka Naabrimehele silma jäänud. Aias töötades märkab ta, et tema tegemisi jälgib unistavalt Naabrimees. Naabritüdrukust unistab kodus arvuti taga ka Vanamees. Mõlemad vanamehed järgnevad Naabritüdrukule turule. Samal ajal satuvad kodus lapselapsed pahandusse, kui nad avastavad arvutist Vanamehe pildikollektsiooni Naabritüdrukust ja saavad Vanaeide käest riielda.

Viimase võimaluse Naabritüdruku südant võita saavad Naabrimees ja Vanamees suurel külasimmanil, kus vanameeste vahel läheb sõneluseks, millest kasvab välja suur külakaklus. Kui Vanamees toibub, siis kooserdab ta uimase ja purjus peaga kottpimedas enda arvates Naabritüdruku majja ning poeb talle voodisse.

Hommikul ärgates avastab Vanamees aga, et on teinud suure vea ja magab hoopis Naabrimehe kõrval.

Roll

Animaator, nukumeister