Kalev Tamm

Produtsent

Kalev Tamm on sündinud 15.11.1966 Tallinnas. 1989 – 1992 töötanud Tallinnfilmi stuudios „Nukufilm” filmigrupi direktorina, 1992 – 1994 Tallinnfilmi stuudios „Joonisfilm” direktorina ja 1994. aastast stuudio Eesti Joonisfilm tegevdirektor.

Kalev_Tamm

Filmograafia

Kosmonaut

Eesti Joonisfilm, 2019, 11’38″

Vana Kosmonaut elab paneelmaja korteris samasugust elu nagu nooruspäevadel kosmosejaamas. Ta sooritab endiselt kangelaslikke missioone ja igatseb koduplaneedile jäänud lähedasi. Lähedastel on olukorrast teistsugune arusaam. Kas vanainimene on võimeline ühiskonnas kehtivate normidega toime tulema? Kosmonaut jääb kosmonaudiks. Lõpuni.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2019, International Animated Film Festival Animateka, Jury Special Mention, SI

2020, International Animation Festival Fest Anča, Special Mention, SK

2020, “TOFUZI” International Animated Film Festival, Grand Prix, GE

2020, Big Cartoon Festival – International Animation Film Festival, Diploma, RU

2020, Leeds International Film Festival, Special Mention, UK

Lotte ja kadunud lohed

Eesti Joonisfilm, 2019, 78’26″

Film on valminud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Laste poolt armastatud Lotte-lugude kolmandas filmis saab vahva koeratüdruk Lotte endale väikese õe Roosi. Leiutajatekülla tulevad teadlased, pesukaru Karl ja kala Viktor, kes osalevad suurel rahvalaulude kogumise võistlusel. Peaauhinna saab see, kel õnnestub salvestada maailma vanima loomaliigi, müütiliste tuldpurskavate lohede rahvalaul. Lotte ja Roosi otsustavad teadlasi aidata. Neid ootavad ees põnevad ja ootamatud seiklused.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2019, Filmfest München, Kinderfilmfest Audience Award, DE

Orpheus

Eesti Joonisfilm, 2019, 12’48″

Orpheuse muusikast joobuvad kõik – isegi loomad ja taimed. Tema laul suudab ka kadunud kallima, Euredike, allilmast tagasi tuua. Ainsaks tingimuseks on, et Orpheus ei tohi enne elavate maale jõudmist tagasi vaadata, et näha, kas tema armastatu talle ikka järgneb.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2019, San Giò Verona Video Festival, Best Director Award, IT

2019, Piccolo Festival Animazione, Award Davide Toffolo, IT

2019, Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemia parimale animafilmile / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

Briljantsuse demonstratsioon neljas vaatuses

Eesti Joonisfilm, 2018, 15’03″

Rahvas ootab kedagi erilist. Keegi eriline sünnibki – ülikonda riietatud mees. Rahvas järgneb mehele ning elab kaasa tema teatraalsetele, kuid mõttetutele esinemistele. Ühe esinemise käigus teeb mees vea ja teda varem jumaldanud rahvas jätab ta maha. Jäänud üksi, kohtab ta naist, kes on tema jaoks loodud. Teatraalsed esinemised jätkuvad…

Roll

Produtsent

Auhinnad

2018, International Animated Film Festival ReAnima, Special Mention, NO

2018, International Animated Film Festival Animatou, Special Mention, CH

2018, The Primanima World Festival of First Animations, Primasound Special Mention, HU

2018, Sommets du cinéma d’animation in Montreal, Special Mention in the International Competition, CA

2018, International Film Festival Etiuda&Anima, Grand Prix – Golden Jabberwocky, PL

2018, International Festival of Animation Arts “Multivision”, Special Jury Mention for The Poetry And Choreography of the Absurd, RU

2019, Insomnia International Animation Film Festival, The 2×2 Channel Prize, RU

2019, Supertoon International Animation Festival, Special Mention in competition of short animated films, HR

2019, Toko Film Festival, Best Animation of 2019, IT

2019, World Festival of Animated Film Zagreb, Best Film in Croatian Film Competition, HR

Hukule määratud

Eesti Joonisfilm, 2018, 10’50″

Seal, kus pole enam rööpaid ja langenud puud kipuvad killustikku embama, istub keegi vananaiste suve krõbedas rohus ja ütleb endale: „Rahu. Olnud tundeid ei kustuta, kuid need tuhmuvad tarkuseks tulevikku. Ehk polegi maine see tee, mida pean käima. Aga kuidas ma seda tean, kui mind allutab gravitatsioon?”

Roll

Produtsent

Maasikaõgijad

Eesti Joonisfilm, 2018, 14’39″

Fantaasiafilm kahest maasikakasvatajast, kelle põllu hävitavad aplad teod. Paar üritab linnas uut elu alustada, aga kui naine jääb lapseootele, siis kahtlustab paranoiline mees, et ka selle taga on teod.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2018, Lanterna Mágica International Animation Festival, Best Art Direction Award, BR

2018, International Festival of Animation Arts “Multivision”, Special Jury Mention for The Best Fantastic Movie, RU

Fatcula

Eesti Joonisfilm, 2016, 9’04″

Ilu nõuab ohvreid. Sellel raskel teel aitab inimesi ilukirurg Fatcula ning tema abilised rasvatihased. Spordiklubi kõrvale kerkinud müstiline ilukliinik ähvardab laostada klubi omaniku. Mis selles kliinikus tegelikult toimub? Lahendus paistab leiduvat ühes pudelis Fat Burneris.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2016, Kultuurkapitali aasta animafilmi preemia / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

Kalapüüdja naine ja karu

Eesti Joonisfilm, 2016, 02’31”

Saami lugu

Loo jutustanud Johan Johnsen Aikio Unjárgas, 1888.

Saami naine püüdis jääaugust kala. Kui naine kalu keetis, astus kotta külmetav karu. Eit sai aru, et see on karuks muutunud saam. Hommikul läks eit karu tulekujälgi pidi ja leidis teise, surnuks külmunud karu. Mehed nülgisid karu naha ja leidsid rahakoti kuldrahaga. Suvel kohtas eit laadal tema kojas karuna käinud meest, kes rääkis, et surnud karu oli tema vend. Kuldraha käskis mees eidel endale jätta.

Roll

Produtsent

Karu hindab pruute

Eesti Joonisfilm, 2016, 3’03”

Mansi lugu

Loo jutustanud Anna Konkova Konda jõelt Ivõri külast.

Mansi noormees tahtis naituda. Pruudi väärtuse pidi otsustama vanameeste valitud karu. Emade Ema, šamaan viis tüdruku karu juurde. Karu maigutas suud – tüdruk oli halva käitumisega. Poiss valis teise tüdruku, ka tema viidi karu juurde. Neiu ehmus ja muutus kahvatuks – ta pidi noorelt surema. Kolmas tüdruk aga punastas – tema oli hea käitumisega ja pikaealine. Karu lahkus vaikselt.

Roll

Produtsent

Karude tekkimine

Eesti Joonisfilm, 2016, 2’33”

Udmurdi lugu

Kogunud Pjotr Bogajevski Sarapuli maakonnas, 1888.

Ennevanasti karusid ei olnud. Karuks muutus üks udmurt. Mees käis öösiti karuks ning ükskord peitis naine tema riided ära ja mees ei saanudki enam tagasi inimeseks muutuda.

Roll

Produtsent

Kolm savipotti

Eesti Joonisfilm, 2016, 3’03”

Komi lugu

Loo jutustanud Aleksandra Kuzivanova Losõmi külast.

Lesknaine valmistas kolm savipotti. Need tahtsid naist aidata: üks tõi pesu, teine tõi röövlite saagi, kolmas aga puhkama istunud jahimehe. Naine hakkas koos jahimehega elama, neil oli palju raha ja asju. Savipottides keetsid nad putru.

Roll

Produtsent

Kuidas jumal palus teed juhatada

Eesti Joonisfilm, 2016, 3’31”

Vepsa lugu

Loo jutustanud Zinaida Ljovkina Nemža külast.

Jumal käis mööda maad ja nägi naist töötamas. Küsis teed. Naine osutas tööd katkestamata vaid jalaga suunda. Jumal nägi meest töötamas. Küsis teed. Mees ütles: „Istume, teeme suitsu.“ Siis näitas mees teed. Sestpeale ongi meestel ikka aega suitsu teha, naine aga peab kogu aeg töötama.

Roll

Produtsent

Kuidas üks piiga kolmele peiule mehele anti

Eesti Joonisfilm, 2016, 2’24”

Mari lugu

Loo avaldanud Vitali Aktsorin, 1984.

Ammustest aegadest on teada, et naine leiab igast olukorrast väljapääsu. Kui ei saa kosilastele ära öelda, võib tütre pähe mehele anda nii kassi kui ka koera. Aga kuidas kassi-koeraga läbi saada?

Roll

Produtsent

Linnugripp

Eesti Joonisfilm, 2016, 9’40”

Lugu mehest ja maost, alkoholisõltuvusega pingviinist ja lindude kadumisest. Lugu õunapuust ja õuntest, juurtest ja juurtetusest. Lugu paradiisist ja sellest väljalangemisest. Kibemagus suhtedraama pöörleb Lindmehe ja Madunaise romansi ümber. Mees tahab Naist, Naine tahab mehe sees elutsevaid linde. Lõpuks, kui mõlemad on kõigest ilma jäänud, leiavad nad üksteist, tõeliselt. See on armukolmnurk, mis viib järjekordse paradiisi hävinguni.

Roll

Produtsent

Mees ja naine

Eesti Joonisfilm, 2016, 4’42”

Vadja lugu

Loo jutustanud Anna Issajeva Kõrvõttula külast, kogunud Paul Ariste, 1942.

Naine käis põllul rukist lõikamas, mees oli kodus haige. Kodus küsis mees, kas töö saab varsti tehtud ning naine vastas, et varsti. Mees läks vaatama ja nägi, et naine magab ja töö alles alguses. Mees lõikas magaval naisel juuksed maha ning määris ta pea tõrvaga kokku. Naine tuli koju ja küsis mehelt läbi akna: „Kas su naine on kodus?“ Mees vastas, et kodus. Naine hüüdis: „Mind on kurivaim ära vahetanud ja ma jään igaveseks kurjavaimu naisena hulkuma!“

Roll

Produtsent

Auhinnad

2016, Cinanima, Alves Costa Award, PT

Silmadeta jahimees

Eesti Joonisfilm, 2016, 4’42”

Handi lugu

Loo jutustanud N. Tšaltomov Jugani jõelt Kajukovo külast 1983.

Kütt käis jahil, aga ei püüdnud midagi. Naine hiilis mehele metsa järele. Mees heitis pikali, võttis silmad peast ja kõneles: „Semlek rem-rem-rem.„ Naine haaras mehe silmad. Järgmisel päeval jooksis laagri lähedal põder. Mees lasi põdra maha. Naine ütles, et mees lasi mööda. Pärast astus mees püstkotta, kus naine sõi salaja liha. Naine arvas, et mehevend tuli ja kattis näo rätikuga, sest naine ei tohi oma nägu mehe sugulastele näidata. Naine kaebas, et mees on laisk, aga tema peitis mehe silmad karpi. Nüüd hakkasid nad riidlema.

Roll

Produtsent

Siseilmadest väljas

Eesti Joonisfilm, 2016, 10’39”

Kärbes hõõrub käsi. Mees ja naine, sees ja väljas, tasakaal nende sees ning nende vahel. Kärbes lendab. Teod kiiguvad. Kärbes lendab.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2016, Eesti Kultuurkapitali noore filmitegija aastapreemia / Young Filmmaker of the Year Award by the Cultural Endowment of Estonia, ET

Taat ja memm

Eesti Joonisfilm, 2016, 2’08”

Ersa lugu

Kogunud Makar Jevsevjev 1920-l aastatel.

Taat ja memm läksid tülli. Taat läks kalale ega tahtnud koju minna. Memme palumise peale saatis jumal Niškepaz ilma, mis taadi võrgud mädanema ajas. Taat läks koju, seal aga halas memm: „Meil pole süüa!“ Taat vastu: „Meil on aidas kala, müüme need ära ja ostame leiba, soola ja mõdu!“

Roll

Produtsent

Täismaja

Eesti Joonisfilm, 2016, 17′

Kristjan Holmi „Täismaja” räägib usinast postiljonist, kes täidab laitmatult kohuseid ja kohtub tulevase abikaasaga.

Roll

Produtsent

Alateadvuse maja

Eesti Joonisfilm, 2015, 10’41”

Priit Tenderi sürreaalne vaade Korstnapühkija unenägudesse toob meelde psühhoanalüütilise unenägude tõlgendamise traditsiooni, kuid on lisaks ka mänguline ja vaimukas. Uneskõndiv Korstnapühkija saabub mere kaldal asuvasse Alateadvuse Majja, mis kuulub Põlevale Naisele. Teel korstnani läbib ta kummalisi ruume, teda peibutavad ja hirmutavad nii Põlev Naine, Tilkuvad Käed kui ka Morsad, Kes Söövad Omaenda Soolikaid. Alateadvuse Maja uputab mehe irratsionaalsuse tulva alla. Ta satub maailma täis kummalisi sümboleid, transformatsioone ja ettearvamatust – see on ühtviisi meelitav ja ähvardav keskkond, kus ei kehti ükski füüsikaseadus ega mõistuslik printsiip.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2015, Holland Animation Festival, Grand Prix for Narrative Short, NL

2015, GoShort Short Film Festival Nijmegen, Best European Short Film, NL

2015, International Film Festival Artfilmfest, Special mention Jury Prize III, SK

2015, Animation Festival Insomnia, Special Prize, RU

2015, Ottawa International Animation Festival, Award for Best Animation Technique, CA

2015, International Animated Films Festival KROK, Jury Diploma, UA

2015, Riga International Short Film Festival “2Annas”, Best Baltic Short Film, LV

Piano

Eesti Joonisfilm, 2015, 10’11”

Marta tassib klaverit kasutatud muusikariistade ärist koju. See peaaegu et õnnestub. Albert üritab juba kolmekümnendat aastat Paulale armastust avaldada. See peaaegu et õnnestub. Paula tahab Albertile samaga vastata. See peaaegu et õnnestub. Politseikomissar Kits on elu aeg unistanud langevarjuhüppest. See peaaegu et õnnestub. Mirjam tahab saada tsirkuseartistiks. Peaaegu et õnnestub. Mesilane üritab suletud aknast välja saada. Peaaegu õnnestub.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2015, Animation Festival Insomnia, Viewer’s Choice Award, RU

2015, International Festival of Animated Films “Tofuzi”, The Best Film for Adults, GE

2015, Kultuurkapitali audiovisuaalse sihtkapitali animafilmi aastapreemia / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

2016, International Animation Film Festival (IAFF) Golden Kuker, Best Animated Short Film, BG

2016, Animasyros 9.0 International Animation Festival+Agora, Special Mention, GR

2016, International Festival of Animation Arts “Multivision”, Honorable Mention, RU

2017, ANIMA2017, Córdoba International Animation Festival, Best Animation – Fiction Prize, RA

Lendurid koduteel

Eesti Joonisfilm, 2014, 16’05”

Triloogia MEESTE MAAILM 2. film.

Kolme lenduri kodutee on pikk ja ränk. Kõrbekuumus vaheldub mägede jäise tuulega, mudamülgaste ja moskiitodega. Kolme rändaja lootusetute päevade vahele eksivad aga ööd, mis on täis fantaasiat ja erootikat. Film on inspireeritud Priit Pärna samanimelisest söejoonisest ja teostatud täiesti uuenduslikus liivaanimatsiooni tehnikas.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2014, International Animation Festival Animage, Best Sound Design, BR

2014, Fredrikstad Animation Festival, Grand Prix, NO

2014, Animated Dreams, Best Sound Design, ET

2014, Kultuurkapitali auhind aasta parimale filmile / Film of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

2014, Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia / Estonian National Lifetime Achievement Award for Culture, ET

2015, International Animated Films Festival Animator, Silver Pegasus Award, PL

2015, International Animated Films Festival KROK, Jury Special Prize, UA

Must stsenaarium

Eesti Joonisfilm, 2014, 14’40”

Lugu halvast äriplaanist, rahade kantimisest, ärimurede lahendamisest globaalse huku eelõhtul. Kaks juhti Adolf ja Rudolf üritavad päästa ettevõtet kindlast krahhist.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2014, International Festival of Animated Films Anifilm, Best Animated Short Film, CZ

2014, European Film Forum Scanorama, Jury Special Mention, LT

2014, Animated Dreams, Grand Prix, ET

Põhjatäht

Eesti Joonisfilm, 2014, 14’13”

Mattias Mälki fantaasiapõnevik tuukrist, kes avastab meritähtede saatusliku seose taevatähtedega. Kui ühel ööl kaob taevalaotusest üks täht, märkab seda ka maffiaboss, kes hakkab kohe kahtlustama tuukrit. Mafiooso kallim võrgutab ja uinutab tuukri, et sel viisil kadunud täht üles leida, kuid suigub ka ise unne. Uneuimas nad armuvad ja see vallandab maffiabossi vihahoo. Taevatähed kaotavad lootusetult tasakaalu ja kurjad meritähed asuvad rünnakule. Unenägu on täis õudu ja traagikat. Ärgates mõistavad armunud, et osa unes toimunud sündmusi on saanud reaalsuseks. Enam ei õnnestu tasakaalu taastada ja nüüd on oodata uut ohtu juba tähistaevast.

Roll

Produtsent

Ada + Otto

Eesti Joonisfilm, 2013, 20’34”

Vares Ada unistab abiellumisest. Ta usub, et tähtis on olla edevalt riides, kõik muu tuleb iseenesest – kirikuõpetaja paneb ju alati paari kõige uhkema kleidiga tüdruku ja nägusama poisi! Samal ajal jalutab linnas arhitekt Otto, kes otsib kohta uuele pilvelõhkujale. Ada märkab Ottot ja tunneb üle selja jooksvaid judinaid. Käepärastest vahenditest pruutkleit saab kiiresti valmis. Jahuga valgeks tehtud nägu ja ketšupiga joonistatud huuled mõjuvad lummavalt. Hallist varesest saab ekstravagantne vampnaine ning juba ta ongi Ottol käest kinni ja altari ees. Pulmatseremoonia läheb ladusalt, kuid siis saabub argipäev. Ada hakkab kahtlema, kas võõraste sulgedega ehtimine on ikka kõige õigem tee õnnele.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2013, International Moustache Film Festival, The Director’s Favourite Film, US

2014, New Chitose Airport International Animation Festival, Jury’s Special Mention, JP

XYZtopia

Eesti Joonisfilm, 2013, 14’19”

Üks lameda maa elanikest saab enda valdusesse prillid, mis lubavad ruumiliselt näha. Tal on head kavatsused, kuid ühe lisadimensiooni kontrollimine osutub päris keerukaks…

Roll

Produtsent

Auhinnad

2013, Melbourne International Animation Festival, Best Film, AU

Ussinuumaja

Eesti Joonisfilm, 2012, 15’28”

„Ussinuumaja“ on iidne tšuktši muinasjutt, mis viib meid rännakule inimhinge pimedaimatesse soppidesse. Mees otsustab naise tappa, kuna see lapsi ei saa. Ta rajab randa kivimaja ja hakkab selle sees usse kasvatama. Kui ussid on käsivarre jämedused, kutsub ta naise mereranda jalutama…

Roll

Produtsent

Auhinnad

2013, Riga International Short Film Festival “2Annas”, Best Baltic Film, LV

2013, Yerevan International Animated Film Festival, The Armenian Cinema Union Prize, AM

2013, Animated Encounters in Bristol, Special Mention, UK

Villa Antropoff

Eesti Joonisfilm, 2012, 13’04”

Elas kord mees, kellel ei olnud midagi peale iseenda. Ja unistuse, suure unistuse. Kuid tema ja unelma vahel laius suur ja ohtlik veteväli. Mees asus teele. Tänu vaprusele ja vastupidavusele jõudis ta pärale. Kuid kas see oli see, mida ta otsinud oli?

Roll

Produtsent

Auhinnad

2013, Krakow Film Festival, Short Film Nominee for the European Film Awards 2012, PL

2013, Blue Sea Film Festival, Golden Baltic Herring Award, FI

2013, ANIMAGE Festival, Best Script, BR

2013, European Animated Film Festival BALKANIMA, Grand Prix – “New Belgrade” Award, RS

2013, London International Animation Festival, Judges Vote “Best in Program 2″, UK

2013, Cinanima, Jury Special Mention, PT

2013, European Film Forum Scanorama – New Baltic Cinema competition, Jury Special Mention, LT

2013, Cinessonne – European Film Festival, Students Special Prize for the Best Short Film, FR

2013, ANILOGUE Animation Festival, Students Jury Award, UA, AT

2013, ANILOGUE Animation Festival, Jury Special Award, UA, AT

2013, ANIMATEKA International Animation Festival, Jury Special Mention, SI

2014, MONSTRA – Lisbon Animated Film Festival, Jury Special Prize, PT

Lotte ja kuukivi saladus

Eesti Joonisfilm, Rija Films, 2011, 75’23”

Ühel ööl juhtub Leiutajatekülas midagi ootamatut – kaks salapärast tundmatut hiilivad külla ja otsivad läbi vana rännukoer Klausi kohvri. Klaus ja Lotte asuvad asja uurima. Peagi saab selgeks, et otsitakse taga kolme salapärast kuukivi, mille Klaus viimasel matkal mägedest leidis. Klaus ja Lotte otsustavad külastada Klausi rännukaaslasi, kelle kätte jäid kaks ülejäänud kivi. Varsti selgub, et leidub veel teisigi, kes ihaldavad endale kolme müstilist kuukivi.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2012, Kultuurkapitali auhind publiku filmile / Audience’s Choice by the Cultural Endowment Of Estonia, ET

2012, Leeds Young People’s Film Festival, Audience First Prize, GB

2012, ANIMA MUNDI International Animated Film Festival, Children’s Feature Animation Third Prize, BR

2012, NUEVA MIRADA International Film Festival for Children and Youth, Feature Animation First Prize, RA

2012, TINDIRINDIS International Animated Film Festival, Encouraging Diploma, LT

2012, ReAnimania International Animated Film Festival, Special Mention Diploma in the Nomination “Animation Films” from the International Adult Jury, AM

2012, Chicago International Children’s Film Festival, Second Prize Animated Feature Film, Adult Jury, US

2012, LISTOPAD International Film Festival, Special Award for Best Film Fairy Tale, BY

2013, Children’s India – International Children’s Film Festival, Best Animation Film, IN

2013, CMS International Children’s Film Festival, Best Animation Film, IN

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Third Prize given, PL

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Special Mention Prize given by the Children’s Jury, PL

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Golden Centipede – Best Film by the festival audience, PL

Krokodill

Eesti Joonisfilm, 2009, 16’38”

Endine ooperitäht on saatuse tahtel sunnitud töötama kaubanduskeskuse lastenurgas poroloonkostüümis Krokodillina. Lapsed on julmad, nad ei jäta ühtegi võimalust kasutamata, et krokodillikostüümis mehele tema koht kätte näidata. Elu tundub endisele esitenorile rõõmutu, isegi tülgastav, kuni ühel päeval astub tema ellu saatuslik naine ja… krokodill.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2009, Eksjö Animation Festival, Grand Prix, SE

2009, European Festival of animated Films BALKANIMA, Diploma for Best Directing, RS

2009, Fredrikstad Animation Festival, Grand Prix, NO

2009, Fredrikstad Animation Festival, Cartoon d’Or 2010 nomination, NO

2009, Animated Dreams, ANOBA nomination for the Best Estonian Animation Film, ET

2009, International Animated Film Festival Animateka, Grand Prix, SI

2010, Cartoon Forum, Cartoon d’Or, HU

2010, Animatricks Animation Festival, ANOBA Award for the Best Animated Short of Northern Europe, FI

Õhus

Eesti Joonisfilm, 2009, 8’37”

Hundi ja inimeste vaheline telekommunikatsioon viib olukorrani, kus gravitatsiooniseadused muutuvad tundmatuseni. Meedia kontrollib maailma, meediat omakorda juhib ja manipuleerib hunt.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2010, Melbourne International Animated Film Festival, Best Film, AU

2010, FIA – Forum for International Animation, Best animation, SE

2010, Animateka, Jury Recognition, SI

Tuukrid vihmas

Eesti Joonisfilm, 2009, 23’21”

Triloogia MEESTE MAAILM 1. film.

Temake, varahommikune saabuja, ja Tema, varajane töölemineja, kohtuvad vaid lahkumissuudluseks. Vihma sajab. Suur laev upub aeglaselt, kuid kindlalt. Mehed teevad tööd, sellist tööd, kus kiirustamisel ei ole kohta ja eksitakse vaid kord. Sellises elus on viimane sigaret osa katkematust ahelast. Temake, öine hambaarst, jääb magama ja näeb und, et ta ei jää magama. Vihma sajab. Õhtune lahkumissuudlus läheneb.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2009, International Film Festival Etiuda&Anima, Silver Jabberwocky Prize, PL

2009, International Film Festival Etiuda&Anima, Don Quixote – International Federation of Film Societies Award, PL

2010, Anima, the Brussels International Animation Film Festival, Grand Prix, BE

2010, MONSTRA – Lisbon Animation Film Festival, Grand Prix, PT

2010, MONSTRA – Lisbon Animation Film Festival, Best Sound Track, PT

2010, World Festival of Animated Film Zagreb, Grand Prix, HR

2010, Hiroshima International Animation Festival, Hiroshima Prize, JP

2010, Fantoche International Animation Festival, Best Story, CH

2010, Fantoche International Animation Festival, Best Sound, CH

2010, Festival du Nouveaux Cinema, Silver Wolf Award Best Short Film for Cinema, CA

2010, International Animation Festival Tofuzi, Grand Prix, GE

2010, Fredrikstad Animation Festival, Best Nordic and Baltic Short Film, NO

2010, Cinanima, Best Medium Length Film, PT

2010, Animated Dreams, Best Story, ET

2011, Animation Festival Anifest, Grand Prix, CZ

2011, International Animation Festival Anifilm, Best International Short Film, CZ

2011, International Animation Festival Animanima, Special Distinction for the Best Direction, RS

2011, International Animated Films Festival KROK, Grand Prix, UA

Dialogos

Eesti Joonisfilm, 2008, 4’43”

Raamatud haaravad ühel ööl võimu ja hävitavad ära kõik arvutid ning mobiiltelefonid. Hirmust mässama hakanud kirjandusväljaannete ees vannuvad inimesed raamatutele truudust ja hakkavad neid taas lugema. Kuid sellest on raamatutele vähe. Nad tahavad, et inimesed ka räägiks raamatutega, nii nagu inimesed rääkisid mobiiltelefonidega. Dialoogist inimeste ja raamatute vahel koorub välja tõsiasi, et inimesed on raamatutest kaugenenud. Seega märgisüsteemi viidud informatsioon ei pruugi tihtilugu enam avaneda ja on kohati lausa vastupidine algsele ideele.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2008, Ottawa Animation Film Festival, Honourable Mention, CA

2008, Lisboa Animation Film Festival MONSTRA, Honourable Mention, PT

Elu ilma Gabriella Ferrita

Eesti Joonisfilm, 2008, 43’45”

Dramaatiline lugu armastusest, lukus ustest, näotust vargast, haavatud kurest, kadunud sülearvutist ning õdedest O’Keydest, kes on virtuaalsed prostituudid… Filmis ei ole Gabriella Ferrit, kuid on peaaegu happy end.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2008, Holland International Animated Film Festival, Grand Prix, NL

2008, Animated Dreams, Grand Prix, ET

2008, Animated Dreams, Anoba nomination for the Best Animated Film in the Baltic and Nordic countries, ET

2008, PÖFF, Scottish Leader Estonian Film Award, ET

2008, Kultuurkapitali parima animafilmi preemia / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

2009, Animafest, Jury Special Mention, HR

2009, ANOBA Prize

2008, I Castelli Animati, Grand Prix, IT

2011, MONSTRA International Animation Film Festival, Jury Special Prize, PT

Köögi dimensioonid

Eesti Joonisfilm, 2008, 19’08”

Priit Tenderi ja helilooja Märt-Matis Lille koostöös sündinud animatsioon, kus film kasvab välja muusikast, mida esitab NYYD Ensemble.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2010, Ottawa Animation Festival, Honourable Mention, CA

2010, Hiroshima International Animation Festival, Special Jury Prize, JP

Läänemerelinik

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’14”

Vaadeldakse allegoorilises võtmes igatsuse olemust. Inimeste igatsused jäävad reeglina peitu patjadesse, aga mida peaks padjas olevad suled tegema oma igatsustega? Kaks sulge joonistavad tantsides jääle Aleksander Suumani luuletuse „Läänemerelinik“.

Roll

Produtsent

Ma kuklas tunnen...

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’20”

Jüri Üdi luuletusest „Ma kuklas tunnen eluaegset kuuli…” inspireeritud animatsioon. Kuul kuklas kaotab ajaga värskuse. Kuuli tundja minetab tunde teravuse. Ka magades. Ollakse sillas.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2007, Cracow Film Festival, Golden Dinosaur Award, PL

Must lagi

Eesti Joonisfilm, 2007, 18’36”

Omapärane luule ja filmi hübriidprojekt, mis kujutab seitsme eesti animaatori nägemust seitsmest eesti luuletusest. Iga mõneminutiline lõik illustreerib mõnd rohkem või vähem tuntud teksti just nii, nagu filmi autor seda enese jaoks tõlgendab. Eksperiment liidab animatsiooni ja poeesia – Animuse ja Pegasuse. Valikus on Jüri Üdi, Aleksander Suumani, Heiti Talviku, Andres Ehini, Arvi Siia, Asko Künnapi ja Ilmar Laabani luuletused filmides „Sügiseleegia”, „Viimane sigaret”, „Tuled öös”, „Läänemerelinik”, „Taimne direktor”, „Ma kuklas tunnen…” ja „Substantia Stellaris”.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2007, Kultuurkapitali auhind aasta parimale animafilmile / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

Seinameistrid

Eesti Joonisfilm, 2007, 4’29”

Kahe eduka tapeedimeistri mälestuslugu nende esimese tapeedi valmimisest. Esimese tapeedi valmistasid nad täiesti juhuslikult, kui nad ükskord töötute ja aega surnuks löövate heidikutena ühes majas elasid ja aega surnuks lõid. Maja oli mahajäetud, kuid mitte päris. Keldrikorrusel elanud kunstnik avastas silmaringi laiendades nende ande ja teatas kuhu vaja. Sestsaadik on neil kahel olemas kõik, mida hing ihkab. Aga nende brutaalne maailmapilt pole põrmugi muutunud.

Roll

Produtsent

Substantia stellaris

Eesti Joonisfilm, 2007, 3’30”

Ilmar Laabani kosmoses kirjutatud luule pudeneb laiali nagu viilipuru, ladestub meie meeltes ja valgub stellaarse substantsina laiali me kehades.

Roll

Produtsent

Sügiseleegia

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’14”

Luuletaja Heiti Talvik loeb abikaasale, poetess Betty Alverile ette äsjavalminud luuletust „Sygisellegia”. Tegemist on animeeritud fiktsiooniga.

Roll

Produtsent

Taimne direktor

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’30”

Ühel päeval avastab Peadirektor, et on muutunud taimseks. See ei takista teda järgmisel hommikul Brüsselisse lendamast.

Roll

Produtsent

Tuled öös

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’06”

Nukra alatooniga luuletus üksindusest ja igatsusest. Näeme korruselamu akenderivi. Algul üksikud aknad – osad aknad on valgustamata, osad aga avatud ning inimesed neis toimetavad, elavad, sünnivad, surevad, lähevad lahku, rõõmustavad ja kurvastavad. Näeme põgusalt paarikümmet pisijuhtumit erinevate inimeste elust, niipalju kui avatud aknast või kardinaparaost näha on. See on ehk täiesti tühine ja juhuslik hetk, kuid siiski, kui edasi kujutleda, siis võib aimata järgnevat. Lõpuks, akendest kaugenedes, jäävad neist akendest ja nende taga olevatest eludest vaid väikesed heledad täpid mustas öötaevas. Aga tähed on teadagi kauged ja kättesaamatud ning mõistetamatult salapärased. Selline võib olla ka meie naaberkorteris elav tavaline inimene.

Roll

Produtsent

Üks

Eesti Joonisfilm, 2007, 5’13”

Allegooriline lugu märgikeelest, millest me lugematagi aru saame ja mida me pimesi järgime – selline spontaanne ja masinlik järgimine. Kanapeletise eest põgenev Paula valib enda arvates põgenemis-trajektoori ise. Alateadlikult märke järgides jõuab ta lõpuks välja sinna, kuhu on jõudnud ka kõik enne teda – salapärasesse majja sügaval metsas, kus mängitakse üht mängu ja kust kõik algab taas…

Roll

Produtsent

Viimane sigaret

Eesti Joonisfilm, 2007, 1’46”

On mees räpases keldrikorteris ja on Naine uhkes kuurorthotellis Alpides. Nende vahel on purunenud suhe. Mees on allakäigu lõpusirgel, Naine tõusuredeli viimasel pulgal, kibestunud mõlemad. Täna tõmbavad nad viimaseid sigarette, Mees enne plaanitud enesetappu, Naine plaaniga suitsetamine maha jätta. Sekkub Deus ex Machina. Mehe oodatud enesetapp nurjub sisemise ebakindluse tõttu, Naine kihutab enesekindlalt mäest laskudes ootamatusse kuristikku.

Roll

Produtsent

Elu maitse

Eesti Joonisfilm, 2006, 11’40”

Uuritakse armastuse ja toidu omavahelisi seoseid. Nii nagu toiduahel eksisteerib ka armastuseahel – selleks, et kedagi armastada, peab see keegi samuti armastama. Ja nii nagu toiduahel on ka armastuseahel ringikujuline ning lõpeb iseendaga. Film püüab läbi musta huumori lahata armastuse olemust ja jõuda arusaamisele, mis maitsega on elu.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2006, London International Animation Festival, Special Mention, UK

Leiutajateküla Lotte

Eesti Joonisfilm, Rija Films, 2006, 80’55”

Kusagil Euroopas, suure mere ääres, asub Leiutajateküla, kus on au sees igasuguste majapidamises kasulike vigurite meisterdamine. Igal aastal korraldavad külaelanikud uute leiutiste võistluse. Üks kuulsaim leiutaja on energilise koeratüdruku Lotte isa Oskar. Tema peamiseks rivaaliks on jänes Adalbert, kelle abikaasagi kogu hingest võistlusest osa võtab. Järjekordse võistluse eelõhtul leiavad Lotte ja tema sõber kassipoeg Bruno merest vettinud raamatu, mille vahelt ronib välja mesilane Susumu, aednik kaugest Jaapanist. Susumu õpetab külaelanikele võistluste eel mõned judoheiteid, mida viimased hakkavad agaralt kasutama igapäevaelu hõlbustamiseks.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2006, Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond Ene ja Tõnis Kase sihtkapitali preemia 2006 aasta parimale filmile / Award for the Best Film of 2006 from the Ene and Tõnis Kask Foundation, ET

2007, DIVERCINE  International Children Film Festival Montevideo, Children Jury Award, UY

2007, DIVERCINE  International Children Film Festival Montevideo, International Jury Award, UY

2007, Lielais Kristaps, Best Feature Length Animation, LV

2007, Bielefeld Kids Festival, Fred, der Goldene Gossi Award, DE

2007, TINDIRINDIS International Animated Film Festival, Best Feature Length Animation, LT

Maraton

Eesti Joonisfilm, 2006, 14’38”

Väikelinnas valitseb elevus. Oodatakse iga-aastase maratonijooksu algust. Stardipaugu asemel plahvatab pomm. Õhku on lastud linna sümbol – skulptuur jooksvast mehest. Vallandub tegevusteahel, mille lõppu ei oska keegi aimata. Politseiinspektor, skulptor, avaliku käimla ümbruses tegutsev sulikamp, kõigil neil tuleb läbida oma maraton. Vaid juhuslikult lahti pääsenud õhupall liugleb asjade algust ja lõppu teadmata omasoodu, ülejäänud rabelevad end hingetuks.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2006, Balkanima International Animated Film Festival, Grand Prix, IT

2006, I Castelli Animati, Best European Film, IT

Frank ja Wendy

Eesti Joonisfilm, 2005, 75’21”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti Frank ja Wendy on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Frank ja Wendy, kellele maailma päästmine on igapäevane töö, saadavad mängleva kergusega korda nii mentaalseid kui ka manuaalseid vägitegusid. Näib, et lõplikust võidust lahutab neid eimiski, aga võta näpust. Kurjuse telg ei kuiva kokku ja ründab superagente sealt, kust nad seda oodatagi ei oska…

Roll

Produtsent

Auhinnad

2005, Kultuurkapitali aastapreemia aasta parimale animafilmile / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

2005, “Eesti Ekspressi” kultuurilisa “Areen” aastapreemia / Eesti Ekspress cultural supplement Areen annual award, ET

2005, Estonian Film Days, Best Film of the Day, ET

2005, AniFest International Festival of Animation Films, Prize for the Best Television Film and Serial, CZ

2006, Fest-Festival de Cinema & Video, Audience Prize for Best Animated Film, PT

Green Power

Eesti Joonisfilm, 2005, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti Frank ja Wendy on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia, mis on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Estonia laseb kosmosesse isikliku ökoloogiliselt puhta satelliidi, kutsudes sellega esile Ameerika liitlaste õigustatud pahameele. Käivitub vabaduse ristisõda puust sputnikute vastu. Mängu tulevad nii hävitajahunt Wolfgang kui ka geneetiline robot Jordan-1. Agentidel on rasked ajad. Frank on ebaõnnestunud suhtes Täispuhutava Dollyga ning Wendy nakatub rohelisse ideoloogiasse. On oht, et maailma lauspommitamine võib jääda ära…

Roll

Produtsent

Hoop ühiskonna kuklasse

Eesti Joonisfilm, 2005, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti – Frank ja Wendy – on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Frankilt ja Wendylt võetakse nende igati ärateenitud puhkus kodumaal. Miks on igal ameeriklasel muhk kuklas? Kes peksab kaasmaalasi vastu pead? Miks Santa Klaus nutab? Miks November on Detsember? Need küsimused teevad agendid rahutuks. On saanud heaks tavaks, et rahutu agent tõmbab padruni rauda. Värisege, Tolson & Mushroom! Teed näitab Abraham Lincolni pöial…

Roll

Produtsent

Jääkarude paraad

Eesti Joonisfilm, 2005, 9’30”

Ameerika salateenistuse agendid Frank ja Wendy on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia, mis on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Frank ja Wendy konspiratiivkontori moderniseerimise tagasihoidlik plaan paljastab kohutavad tõsiasjad. Igitalvise Wiru Streeti lumesajus on kannibalismi eelaimus. Mõistes, et Ameerika pensionäridest adrenaliinituristid on määratud pelgalt suupiste rolli, ei saa agendid jääda kõrvaltvaatajaiks. Tänu Suhkrupeetide reetlikkusele saab Frankist lühiajaline mõttehiiglane ning kogu võitlus arktiliste painajatega langeb Wendy habrastele õlgadele. Õnneks toetuvad need haprad õlad tunduvalt võimsamale rinnapartiile.

Roll

Produtsent

Sõnum naabritele

Eesti Joonisfilm, 2005, 11’19”

See on tragikoomiline lugu tavalise paneelmaja elanikest. Ühel heal päeval läheb elektroonik Anti hulluks ning otsustab televiisorite asemel maailma parandama hakata. Maailm aga ei näi Antit mõistvat ning tõlgendab tema positiivset sõnumit hoopis isemoodi.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2005, Animated Dreams, nomination for the ANOBA Award, ET

2007, International Film Festival DaKINO, Special Mention, RO

Viimane minut

Eesti Joonisfilm, 2005, 4’12”

Tänu naisele suitsevad vabrikukorstnad, töötavad tootmisliinid ja värdjalikult väike mees saab ennast valitsejana tunda. Naise mäss lõpeb koos energiaga, mida annab reite vahele paigutatav patarei. Selle vahetamine on mehe pädevuses, niisiis on kogu süsteem mingil määral mõlemast sõltuv. Tervikuna ei ennusta see siiski mitte midagi head.

Roll

Produtsent

Vikerkaar

Eesti Joonisfilm, 2005, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti – Frank ja Wendy – on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Marslased riputavad pesu kuivama. Kuid kes kuivatab Wendy püksikesi? Vastus jääb saamata, sest taevasse kerkib midagi kohutavat. Aegade hämarusest väljaliuglev ajaleht „Pravda” aitab kaasa Gröönimaa kompartei sünnile. Jose Fernandez jätab vastutuult sülitamise, sest õhus on operatsioon „Solgisurma Hüljes” hõngu. „On aeg,” mõtlevad agendid. Põgus preventiivne tuumalöök Latvia pihta, siis haarab Wendy püstoli ja Frank siseneb Transatlantilisse solgitorru…

Roll

Produtsent

The Easy Writer

Eesti Joonisfilm, 2004, 11’21”

Lugu naisest, kes kirjutusmasina abil manipuleerib ümbritseva maailmaga ja selles leiduvate meestega. Ootamatu lapseootele jäämine tõotab tuua surmavaid tagajärgi. Film valitsemisest ning erakordsest päritavast andest.

Roll

Produtsent

Ahviaasta

Eesti Joonisfilm, 2003, 11’51”

Lugu loomaaias elavast ahvist, keda juhuse tahtel sunnitakse hakkama inimeseks. Ahv viiakse loomaaeda eksinud purjus jõuluvana pähe viinaravilasse. Seal raseeritakse ahvilt kõik karvad ja ongi pealtnäha korralik kodanik valmis. Inimühiskond võtab värske liikme, raseeritud ahvi kiiresti omaks, ahvist kujuneb austatud ühiskonnategelane.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2003, Mecal International Short Film Festival, Obliqua Award, ES

2004, International Animated Film Festival “BIMINI”, Special Prize, LV

Hungerburger

Eesti Joonisfilm, 2003, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti Frank ja Wendy on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia, mis on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Natsipöialpoisid ja rahvusvahelised geenimanipulaatorid ühendavad jõud ning arendavad välja vastupandamatu turundusstrateegia. Inimkonda ähvardab lõhkisöömise oht. Ja ühel hetkel ähvardab see oht ka Franki ja Wendyt. Ent nagu FBI-s öeldakse: sa võid olla paks kui siga, aga kui maailm vajab päästmist, siis tuleb ta päästa. Frank ja Wendy ei lase järjekordset võimalust käest.

Roll

Produtsent

Karl ja Marilyn

Eesti Joonisfilm, 2003, 23’52”

Karl on väsinud teda rõhuvast kuulsuse koormast ning otsustab sellest vabaneda. Pöördunud tagasi tavaliste inimeste hulka, ristub tema tee kuulsust otsiva Marilyniga. Tavaline Karl ongi jõud, mis teeb Marilynist masside iidoli. Kuid mitte kauaks…

Roll

Produtsent

Auhinnad

2003, FAN International Animation Festival, Best International Film, UK

2004, World Festival of Animated Film Zagreb, Special Jury Award, HR

2004, Barcelona International Short Film Festival, Obliqua Award, ES

2004, Castelli Animati International Animated Film Festival, Special Mention, IT

2005, International Film Festival Etiuda&Anima, Grand Prix “Golden Jabberwocky”, PL

Punapeade kättemaks

Eesti Joonisfilm, 2003, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti – Frank ja Wendy – on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Seekordne löök on planeeritud eriti salakavalalt. Agentide valvsust üritatakse uinutada kõikvõimaliku hämaga – Wendy-seenior pistetakse koos ahvidega karantiini, Franki unenägudesse edastatakse rõvedaid laulvaid maasikaid. Kõik selleks, et juhtida tähelepanu kõrvale peamiselt – kelleltki Antoniolt ja tema surmatoovalt kohvrilt.

Roll

Produtsent

Vorstivabrik

Eesti Joonisfilm, 2003, 9’30”

Kaks Ameerika salateenistuse agenti – Frank ja Wendy – on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Avastades Estonias natsipöialpoiste põrandaaluse vorstivabriku, meenub Frankile lapsepõlv. Ta elab veelkord läbi kõik vorstidega seostuvad kohutavad foobiad. Lisaks tuleb Frankil teistkordselt saada meheks – seekord vorstist meheks. Tõsi, see ei toimu ilma Pöördumatute Protsesside Pööraja hämarate boreaalsete kunstideta. Tühine pole ka Wendy raudse rusika roll.

Roll

Produtsent

Kontsert Porgandipirukale

Eesti Joonisfilm, 2002, 11’37”

Kasside orkester esitab „Kontserdi Porgandipirukale”. Vanaema otsustab küpsetada porgandipiruka ja saadab vanaisa ja lapselapse põllule porgandit tooma. Üritades puhtaks pesta üleannetuid porikärbseid, satub vanaema järve keskel loksuvasse kasti. Vanaisa ja lapselaps asuvad vanaema otsima. Pimeda Jänese abil jõutakse järveni. Järves ujuv kala teatab tähtsalt: lõpp hea, kõik hea.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2003, Hida International Animation Festival of Folktales and Fables, Encouragement Award, JP

2003, International Animated Film Festival BIMINI, Best Animated Film, LV

2003, International Film Festival for Children and Youth ZLIN, Special Recognition of the Children’s Jury, CZ

2003, International Animated Film Festival TINDIRINDIS, Best Animation Film for Children, LT

2003, The Golden Elephant International Children’s Film Festival, Silver Elephant Award, IN

2003, I Castelli Animati International Animated Film Festival, Special Mention “Unexpected Moments of Madness”, IT

Weitzenbergi tänav

Eesti Joonisfilm, 2002, 11’15”

Mees unistab ideaalsest naisest, naist huvitab aga hoopis teine. Mees loobub naise tähelepanu püüdmise vaevarikkast ettevõtmisest ja avastab uue ihaldatava. Naisel tekib omakorda huvi mehe vastu. Ent meest huvitab ainult uus lemmik, kelle tõttu mees satub varsti hädaohtu. Mida teeb nüüd hüljatud naine? Õnnetus tuleb hüüdmata, kuid mees pääseb napilt, hukkuvad hoopis mõlemad ihaldatud. Mees ja naine leiavad taas teineteise.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2002, Sleepwalkers Student Film Festival, Best Animation Film, ET

2003, Filmfest Dresden, Second Prize in the Animated Film Category, DE

2003, Dervio’s Animation Film Festival, Best Animation, IT

2003, FAN International Animation Festival, Special Mention in the student Film Category, UK

Lepatriinude jõulud

Eesti Joonisfilm, 2001, 50’34”

Häbelik lepatriinupoiss Tim läheb jõululaupäeva hommikul külla lepatriinutüdruk Miale, kelle väike majake ripub metsas kuuse otsas. Ootamatult tuleb metsa inimene, saeb kuuse Mia majakesega maha ja viib koju jõulupuuks. Nii satuvad ka lepatriinud inimese majja. Otsides tagasiteed metsa, kohtavad Tim ja Mia mitmesuguseid toaputukaid, kes ei ole metsast midagi kuulnud. Siis aga tuleb inimestele külla Jõuluvana, kelle taskust ronib välja päkapikk-putukas väikese kingikotiga, et jagada toaputukatele kingitusi. Kui kõik toaputukad on kingitused saanud ja kingikott tühi, märkab päkapikk üksikuna seisvaid Timi ja Miat. Jõululaupäeval võivad aga teoks saada nii mõnedki unistused.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2005, Sichuan Television Festival, International “Gold Panda” Award, CN

2005, Sichuan Television Festival, Best Character Design, CN

Mont Blanc

Eesti Joonisfilm, 2001, 11’08”

Vananev mees asub naise juurest teele unelmate mäele Fujiyamale, kus tungleb tuhandeid tippupürgijaid, kõigil kohvrid käes. Mägi ise koosneb sadadest tuhandetest kohvritest. Igal tippujõudjal hammustab tema enda kohver pea otsast ning tema elutu keha kukub kraatrisse. Enne seda aga laulab kohver naishäälega imelist laulu, millest tippupürgijad saavad üha uut innustust. Mees teeb ootamatu otsuse – heites põleva sigareti kohvrisse ja põleva kohvri kraatrisse, vallandab ta maavärina. Mägi puruneb, maa neelab tuhandeid, kaardimajade rusudes hukkuvad linnad, õhus lendab kohvreid ja peadeta laipu. Mees jõuab koju. Aga naise hiidrind ei liigu enam – elutu valge mäena kõrgub see ta ees.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2001, Eesti Filmiajakirjanike Ühingu preemia „Aasta parim film 2001“ / The Estonian Film Critics Prize for the Best Film of the Year, ET

2002, International Festival For Animation & Short Films Dresden, Second Prize, DE

2002, Holland Animation Film Festival, Award in the AnyZone competition category, NL

Peata ratsanik

Eesti Joonisfilm, 2001, 11’07”

Lugu üksikust ja jõhkrast kangelasest, peata ratsanikust. Ta on tavaline Grand Canyoni elanik nagu teisedki, kuid tal puudub pea. Kuna ta on teistest kanjonielanikest erinev, vaevab ratsanikku alaväärsuskompleks ning ta on kohutavalt vägivaldne. Mõne katsumuse järel õnnestub peata ratsanikul leida endale uus pea. Nimelt kleepub ta taevas särava kuu külge ja temast saab suure peaga kuunägu. Vaatamata uuele kuunäole ei muutu ta paremaks, vaid jääb üksikuks ning jõhkraks. „Peata ratsanik” on lugu indiviidi ja ühiskonna kompromissist.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2001, International Student Animation Festival in Ottawa, Best Film, CA

Superlove

Eesti Joonisfilm, 2001, 0’52

Kogu elu õiglust kaitsnud ja kurjusega võidelnud Superman on jäänud vanaks. Et vanaduspäevi veidigi värvilisemaks muuta, on Superman otsustanud leida endale armukese, kes oskaks lennata nagu temagi ja tooks lapsi. Film „Superlove” on lugu ühepoolsest ja võimatuna tunduvast armastusest Supermani ja toonekure vahel.

Roll

Produtsent

Lotte reis Lõunamaale

Eesti Joonisfilm, 2000, 64′

Väikeses külas mere ääres elavad juba tuttavad koerad seriaalist „Tom and Fluffy” – Oskar, Klaus, Tom, Fluffy ja teised. Vahepeal on nii mõndagi juhtunud. Näiteks Oskar on pärast aastatepikkust poissmehepõlve abiellunud. Nüüd on Oskaril väike tütar Lotte. Ühel päeval, kui rändlinnud lendavad üle küla Lõunamaa poole, väsib väike linnupoeg Pippo ja teeb siin hädamaandumise. Oskar, vana rännumees Klaus ja väike Lotte asuvad koeratüdruku eestvõtmisel Oskari lennumasinaga teele Lõunamaale, et linnulaps Pippo sugulaste juurde aidata. Teekond Lõunamaale on täis huvitavaid ja naljakaid seiklusi.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2000, Eesti Filmiajakirjanike Ühingu preemia „Aasta parim film 2000“ / The Estonian Film Critics Prize for the Best Film of the Year, ET

2000, Kultuurkapitali aastapreemia / Annual Award from the Cultural Endowment of Estonia, ET

Armastuse võimalikkusest

Eesti Joonisfilm, 1999, 15’34”

Joonisfilm räägib inimeste ja muude elusolendite suhete kaudu, et elu võib olla kohati mitmekesisem ja ootamatum, kui see esmapilgul näib. Indiviidil on õigus valida oma tee keerulises maailmas.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2000, Ottawa International Animation Festival, Zack Schwartz Award for Best Story, CA

2000, Brisbane Animation Festival, Pacific Film and Television Commission Grand Prix, AU

Viola

Eesti Joonisfilm, 1999, 11’39”

Üksikul saarel keset kurbuse merd kulgeb elu igapäevast rada pidi. Läbipõlenud viiulikunstnik sooritab halenaljakat etteastet tantsijannast naisega. Ja siis astub ühekäeline toolmees esimesed sammud… inimlikuma tuleviku poole.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2000, Hiroshima International Animation Festival, Special International Jury Prize, JP

2000, Animerte Dager Animation Festival, Grand Prix, NO

Bermuda

Eesti Joonisfilm, 1998, 10’54”

Kõrbeks kuivanud mere liivaluidetel elavad puujalgne meremees ja näkineid, kes on täiesti sõltuv meremehest, kes kannab talle päevast päeva eluks vajalikku vett. Meremehe ja näkineiu rutiinsesse ellu ilmub flööti mängiv kentaur. Kentauri ja näkineiu vahel tekib armastus. Puujalgne meremees otsustab hävitada uustulnuka, kuid koos kentauriga hävitab ta oma senise ülemvõimu näkineiu üle ning muutub viimasest täiesti sõltuvaks. Selle kolmikdraama tegelased ei ole üheselt head ega halvad. Tegelased, kes igatsevad suuri muutusi, takerduvad nende saabudes alati minevikku. Hirm tuleviku ees muudab tegelased naeruväärseks, kuid samas ka inimlikuks.

Roll

Produtsent

Auhinnad

2003, International Turku Animated Film Festival TOUGH EYE, Special Jury Award, FI

Porgandite Öö

Eesti Joonisfilm, 1998, 29’38”

Vaevalt keegi aimab lähenevat katastroofi. Kõige vähem ehk Diego, mees, kelle nime võib lugeda tema näost. Aga äkki on kingad vett täis. Koridoris kaigub Julia kontsaklõbin. Underground ei räägi enam sosinal. Nii see tavaliselt algab… Ning mingil hetkel on jäänud vaid ainuke lootus – porgandite öö.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1998, Ottawa International Animation Festival, Grand Prix, CA

1999, Oslo Animation Festival, Special Jury Prize, NO

1999, International Leipzig Festival of Documentary and Animated Film, Silver Dove, DE

2000, World Animation Celebration, First Prize, US

Tom ja Fluffy

Eesti Joonisfilm, 1997, 73′

Väike küla suure mere ääres. Kaks noort koera, Tom ja Fluffy, on armunud teineteisesse. Nende sõber, leiutajast koer Oskar, on äsja leiutanud suhkrumasina. Külla pöördub tagasi ümbermaailmareisilt vana koer Klaus. Nemad neli, lisaks veel kass Julius ja tiigis elunev ärahellitatud lohe Otto; rott Leo ja väike valge hiireneiu Julia; jänes James, kes ei ole sugugi veendunud, et ta on ikka jänes; väikesed salapärased mehikesed ja helesinised liblikad; putukaema Anna oma kolme vallatu putukalapsega – kõik nad kokku ongi tegelasteks lastele mõeldud humoorikas joonisfilmis „Tom ja Fluffy”.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1997, Pärnu Film Days, First Prize in Series Category, ET

Gravitatsioon

Eesti Joonisfilm, 1996, 9’02”

Noorel Udol on põletav soov lennata. Ent ta ei tea, et on olemas seadus, mis hoiab asju maa küljes kinni ja lendamiseks tuleb asjadest lahti lasta. Nii mõnegi jaoks on sellel hukatuslik tagajärg. Lendamine on ju unistus, mis täitudes puruneb. Gravitatsioon seevastu on reaalsus, mis teeb igast lendamisest lõpuks langemise. Selle valusa mõistmise läbi jõuab noor Udo uuele tasandile. Nüüd näeb ta maailma teise nurga alt.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1996, Auhind “Suur Vanker” parima filmi ja TV kunstniku töö eest / Great Bear Prize for Best Film and TV Design, ET

1997, Oslo Animation Festival, Best Debut Film, NO

1895

Eesti Joonisfilm, 1995, 29’59”

Kino sajandale aastapäevale pühendatud „1895” räägib vendade August ja Louis Lumière’i elust, esitades üldsusele seni tundmata fakte ja sündmusi – kuulsad vennad on ju läinud ajalukku kinematograafia leiutajatena. Film on illusioon. Kas illusioon on tõde? See väide ja küsimus olid aluseks filmi autoritele, kui nad võtsid endale õiguse kinnitada, et just nende versioon vendade Lumière’ide elust ja kino sünnist on kõigist seni teadaolevatest kõige originaalsem ja ainulaadsem.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1995, Odense International Film Festival, Third Prize from the Youth Jury, DK

1995, International Animated Films Festival KROK, Russian ASIFA Prize, UA

1995, International Animated Films Festival KROK, Russian Critics’ Prize, UA

1995, Cinanima, Jury Prize in Category C, PT

1995, Eesti filmikriitikute (FIPRESCI) preemia „Aasta parim film“ / Estonian Film Critics (FIPRESCI) Prize for the best film of the year, ET

1995, Kultuurkapitali Johannes Pääsukese nimeline aastapreemia / Johannes Pääsuke Award from the Cultural Endowment of Estonia, ET

1995, Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia / Republic of Estonia’s National Cultural Award, ET

1996, Baltic Film & TV Festival in Bornholm, Festival Jury Special Prize, DK

1996, Oslo Animation Festival, Best Film, NO

1996, World Festival of Animated Film Zagreb, Grand Prix, HR

1996, World Festival of Animated Film Zagreb, Critics’ Award, HR

1996, International Film Forum Arsenals, Magic Chrystal Prize, LV

1996, Ottawa International Animation Festival, Best Design, CA

1997, Pärnu Film Days Festival, Grand Prix, ET

1997, Seoul Animation Expo, Outstanding Film, KR

Plekkmäe Liidi

Eesti Joonisfilm, 1995, 15’40”

Täiskasvanud inimesed on kõik siin maailmas must-valgelt ära lahterdanud: hea ja halb, kasulik ja kasutu. Näiteks peetakse mõistlikuks kärbsed, ühed äärmiselt tüütud ja ebameeldivad nähtused, ära tappa. Väike Liidi on aga otsustanud kärbeste kaitseks välja astuda. Tüdrukuke esineb lausa teadustraktaatidega, tuues argumente nii pro kui ka contra. Protestiks isa tegevuse vastu alustab Liidi näljastreiki. Selle tagajärjel muutub aga niigi väike tüdruk äärmiselt tillukeseks. Sellisena satub ta tolmuimejasse ning sealt prügimäele ja eluohtlikesse olukordadesse. Siin aga tulevad tüdrukukesele teiste seas appi just kärbsed, tänu kellele on loota ka filmile õnnelikku lõppu.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1995, International Leipzig Film Week for Documentary and Animation Film, Prize from the Ministry of the Environment, DE

1996, Montecatini International Short Film Festival, Bank Prize, IT

1996, Oslo Animation Festival, Special Jury Prize, NO

Tallinna legendid

Eesti Joonisfilm, 1995, 14’11”

Tallinn on tuntud keskaegse vanalinna poolest. Ent säilinud pole üksnes vanad majad ja tänavad, meieni on samuti jõudnud nende kohtadega seotud ammusaegsed legendid. Film räägib Oleviste kirikust ja salapärasest meistrimehest, kes sellele kirikule omal ajal ühe maailma kõrgeima torni ehitas.

Roll

Produtsent

Auhinnad

1996, Kiel’s International Archeological Film Festival, Jury Special Prize, DE

Eesel heliredelil

Tallinnfilm, 1993, 20′

Roll

Produtsent

Setu vurle küüsis

Tallinnfilm, 1993, 10′

Varalahkunud mitmekülgse kunstniku Aarne Vasara ainsaks pikaks joonisfilmiks jäänud töö, mis on täis mõnusat parodeerimist ja sürrealistlikke metamorfoose. Setude pulmapeost saab priiskav ja paheline bakhanaal ning algse korra taastamiseks peab lõpuks sekkuma isegi emake Setumaa.

Roll

Direktor

Talveuni

Tallinnfilm, 1993

Roll

Produtsent

Incipit vita nova

Tallinnfilm, 1992, 13’52”

Kurb lugu inimese unistusest elada keset visuaalset atraktiivsust ja säravat vahtu. Prügiämbrit tühjendama läinud pereisa satub hoopis isevärki maailma, kus temaga eriskummalisi asju sünnib. Samas on see maailm tegelikult lõputu tarbimisühiskonna ja massimeediumite poolt süstitava elukäsitluse groteskne kokkuvõte. Kas ei tee see uus elu filmi peategelast hoopiski passiivseks nukuks? Film on lahendatud piksallatsioonitehnikas ühendades näitlejaid ja nukke.

Roll

Direktor, tootmisjuht

Kingikratt

Tallinnfilm, 1991, 9’19”

Ahne rebane näppab kingid Jõuluvana reelt, kuid Päkapikk ja tema poolt elustatud kaks mänguasja toimetavad kingid lastele. Rebasele antakse tema temp andeks ja jõulurahu seatakse jalule.

Roll

Tootmisjuht

Päkapikupuu

Tallinnfilm, 1991, 9’55”

Jõulude eel ärkab unest omalaadne päkapikkude maailm. Lumivalged päkapikud valmistavad lumest ja jääst kingitusi. Töö käigus muutuvad päkapikud ise värvilisteks – nende maailm saab ilu ja olemasolu mõtte.

Roll

Tootmisjuht

Koolilood I. Looduslugu

Tallinnfilm, 1990, 9’16”

Humoristliku nukufilmisarja „Koolilood” esimeses osas kujutlevad ühe klassi õpilased ennast tavalisest looduslootunnist ürgaega. Nende fantaasiapildis põimub kaasaeg ürgse maailmaga, mis tekitab naljakaid seiklusi ja juhtumisi: kohtumist lõbusa dinosaurusega ja kiviaegsete tööriistade katsetamist.

Roll

Tootmisjuht

Koolilood II. Muusikatund

Tallinnfilm, 1990, 8’53”

Humoristliku nukufilmisarja „Koolilood” teises osas tutvuvad ühe klassi õpilased muusikatunnis klassikalise muusika ja noodikirjaga. Samas muundub nende kujutluses klassikaline muusika rokiks ja klaver mehhaaniliseks sõiduriistaks. Ometi avastavad õpilased musitseerimisrõõmu ja koos sellega noodikirja lugemisoskuse vajalikkuse.

Roll

Tootmisjuht

Koolilood III. Astronoomiatund

Tallinnfilm, 1990, 8’16”

Humoristliku nukufilmisarja „Koolilood” kolmandas osas puutuvad õpilased astronoomiatunnis kokku teleskoobi, päikesesüsteemi, Maa külgetõmbejõu ja ufonautidega.

Roll

Tootmisjuht

Koolilood IV. Geograafiatund

Tallinnfilm, 1990, 8’36”

Humoorika nukufilmisarja „Koolilood” neljandas osas elustub geograafiatunnis õpilaste kujutluses Maa loodus. Lumi täidab klassiruumi, Mississippi jõgi voolab klassi jne. Kõigele krooniks sünnib nende vanatüdrukust geograafiaõpetajanna ja muusikaõpetaja vahel armulugu ning õpetajad astuvad pidulikult abiellu.

Roll

Tootmisjuht

Päkapikud piiluvad

Tallinnfilm, 1990, 14’33”

Nukufilm jõuludest. Filmis ühitatakse nukumaailm ja natuurivõtted lastega, elustatakse traditsiooniline muinasjutumaa päkapikkude ja jõuluvanaga. Film on tehtud, mõeldes väikesele vaatajale.

Roll

Direktor

Surmamõrsjad

Tallinnfilm, 1990, 9’22”

„Surmamõrsjad” baseerub Eesti poetessi Marie Underi ballaadil, see on traagilis-lüüriline lamenukufilm mõrsjatest, kes uputavad ennast sohu, sest vaenlane tappis nende omaksed… ja vallutas nende maa…

Roll

Direktor

Elu ja surm

Tallinnfilm, 1989

Kolmas satiiriline sotsiaal-kriitiline lühipala samanimelisest nukufilmist, mis on suunatud elukeskkonna saastamise, demagoogia ja vastutustundetuse vastu.

Roll

Direktor

Kõrb

Tallinnfilm, 1989

Esimene lühipala satiirilisest sotsiaal-kriitilisest nukufilmist „Elu ja surm”, mis on suunatud elukeskkonna saastamise, demagoogia ja vastutustundetuse vastu.

Roll

Direktor

Noblesse oblige

Tallinnfilm, 1989, 9’39”

Sürrealistlik nukufilm põhineb nuku- ja mängufilmi väljendusvahendite, inimsuuruste nukkude ja näitlejate kontseptuaalselt põhjendatud sümbioosil. Reaalsuse-irreaalsuse piiril olevast filmimaterjalist organiseeritakse selle maailma monotoonsust ja illusoorsust paljastavad formaalsed maskid. Näiliselt piiratud ruum rõhutab egoismile rajatud elu välist suursugusust, mis kasvab üldistuseks Euroopa jõuetust ja põhustunud tsivilisatsioonist.

Roll

Direktor

Pärandus

Tallinnfilm, 1989

Teine lühipala satiirilisest sotsiaal-kriitilisest nukufilmist „Elu ja surm”, mis on suunatud elukeskkonna saastamise, demagoogia ja vastutustundetuse vastu.

Roll

Direktor