Janno Põldma

Animafilmirežissöör

Janno_Poldma

Filmograafia

Lotte ja kadunud lohed

Eesti Joonisfilm, 2019, 78’26″

Film on valminud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Laste poolt armastatud Lotte-lugude kolmandas filmis saab vahva koeratüdruk Lotte endale väikese õe Roosi. Leiutajatekülla tulevad teadlased, pesukaru Karl ja kala Viktor, kes osalevad suurel rahvalaulude kogumise võistlusel. Peaauhinna saab see, kel õnnestub salvestada maailma vanima loomaliigi, müütiliste tuldpurskavate lohede rahvalaul. Lotte ja Roosi otsustavad teadlasi aidata. Neid ootavad ees põnevad ja ootamatud seiklused.

Roll

Režissöör, stsenarist, monteerija

Auhinnad

2019, Filmfest München, Kinderfilmfest Audience Award, DE

Lotte lood

Eesti Rahvusringhääling, 2017, 6 x 30′

Roll

Stsenarist

Lotte ja kuukivi saladus

Eesti Joonisfilm, Rija Films, 2011, 75’23”

Ühel ööl juhtub Leiutajatekülas midagi ootamatut – kaks salapärast tundmatut hiilivad külla ja otsivad läbi vana rännukoer Klausi kohvri. Klaus ja Lotte asuvad asja uurima. Peagi saab selgeks, et otsitakse taga kolme salapärast kuukivi, mille Klaus viimasel matkal mägedest leidis. Klaus ja Lotte otsustavad külastada Klausi rännukaaslasi, kelle kätte jäid kaks ülejäänud kivi. Varsti selgub, et leidub veel teisigi, kes ihaldavad endale kolme müstilist kuukivi.

Roll

Režissöör, stsenarist, monteerija

Auhinnad

2012, Kultuurkapitali auhind publiku filmile / Audience’s Choice by the Cultural Endowment Of Estonia, ET

2012, Leeds Young People’s Film Festival, Audience First Prize, GB

2012, ANIMA MUNDI International Animated Film Festival, Children’s Feature Animation Third Prize, BR

2012, NUEVA MIRADA International Film Festival for Children and Youth, Feature Animation First Prize, RA

2012, TINDIRINDIS International Animated Film Festival, Encouraging Diploma, LT

2012, ReAnimania International Animated Film Festival, Special Mention Diploma in the Nomination “Animation Films” from the International Adult Jury, AM

2012, Chicago International Children’s Film Festival, Second Prize Animated Feature Film, Adult Jury, US

2012, LISTOPAD International Film Festival, Special Award for Best Film Fairy Tale, BY

2013, Children’s India – International Children’s Film Festival, Best Animation Film, IN

2013, CMS International Children’s Film Festival, Best Animation Film, IN

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Third Prize given, PL

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Special Mention Prize given by the Children’s Jury, PL

2013, KINOJAZDA Film Festival for Children and Teenagers, Golden Centipede – Best Film by the festival audience, PL

Ma kuklas tunnen...

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’20”

Jüri Üdi luuletusest „Ma kuklas tunnen eluaegset kuuli…” inspireeritud animatsioon. Kuul kuklas kaotab ajaga värskuse. Kuuli tundja minetab tunde teravuse. Ka magades. Ollakse sillas.

Roll

Monteerija

Auhinnad

2007, Cracow Film Festival, Golden Dinosaur Award, PL

Must lagi

Eesti Joonisfilm, 2007, 18’36”

Omapärane luule ja filmi hübriidprojekt, mis kujutab seitsme eesti animaatori nägemust seitsmest eesti luuletusest. Iga mõneminutiline lõik illustreerib mõnd rohkem või vähem tuntud teksti just nii, nagu filmi autor seda enese jaoks tõlgendab. Eksperiment liidab animatsiooni ja poeesia – Animuse ja Pegasuse. Valikus on Jüri Üdi, Aleksander Suumani, Heiti Talviku, Andres Ehini, Arvi Siia, Asko Künnapi ja Ilmar Laabani luuletused filmides „Sügiseleegia”, „Viimane sigaret”, „Tuled öös”, „Läänemerelinik”, „Taimne direktor”, „Ma kuklas tunnen…” ja „Substantia Stellaris”.

Roll

Režissöör, stsenarist, kuntsnik, monteerija

Auhinnad

2007, Kultuurkapitali auhind aasta parimale animafilmile / Animation of the Year by the Cultural Endowment of Estonia, ET

Sügiseleegia

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’14”

Luuletaja Heiti Talvik loeb abikaasale, poetess Betty Alverile ette äsjavalminud luuletust „Sygisellegia”. Tegemist on animeeritud fiktsiooniga.

Roll

Režissöör, stsenarist, kunstnik

Tuled öös

Eesti Joonisfilm, 2007, 2’06”

Nukra alatooniga luuletus üksindusest ja igatsusest. Näeme korruselamu akenderivi. Algul üksikud aknad – osad aknad on valgustamata, osad aga avatud ning inimesed neis toimetavad, elavad, sünnivad, surevad, lähevad lahku, rõõmustavad ja kurvastavad. Näeme põgusalt paarikümmet pisijuhtumit erinevate inimeste elust, niipalju kui avatud aknast või kardinaparaost näha on. See on ehk täiesti tühine ja juhuslik hetk, kuid siiski, kui edasi kujutleda, siis võib aimata järgnevat. Lõpuks, akendest kaugenedes, jäävad neist akendest ja nende taga olevatest eludest vaid väikesed heledad täpid mustas öötaevas. Aga tähed on teadagi kauged ja kättesaamatud ning mõistetamatult salapärased. Selline võib olla ka meie naaberkorteris elav tavaline inimene.

Roll

Monteerija

Üks

Eesti Joonisfilm, 2007, 5’13”

Allegooriline lugu märgikeelest, millest me lugematagi aru saame ja mida me pimesi järgime – selline spontaanne ja masinlik järgimine. Kanapeletise eest põgenev Paula valib enda arvates põgenemis-trajektoori ise. Alateadlikult märke järgides jõuab ta lõpuks välja sinna, kuhu on jõudnud ka kõik enne teda – salapärasesse majja sügaval metsas, kus mängitakse üht mängu ja kust kõik algab taas…

Roll

Konsultant

Leiutajateküla Lotte

Eesti Joonisfilm, Rija Films, 2006, 80’55”

Kusagil Euroopas, suure mere ääres, asub Leiutajateküla, kus on au sees igasuguste majapidamises kasulike vigurite meisterdamine. Igal aastal korraldavad külaelanikud uute leiutiste võistluse. Üks kuulsaim leiutaja on energilise koeratüdruku Lotte isa Oskar. Tema peamiseks rivaaliks on jänes Adalbert, kelle abikaasagi kogu hingest võistlusest osa võtab. Järjekordse võistluse eelõhtul leiavad Lotte ja tema sõber kassipoeg Bruno merest vettinud raamatu, mille vahelt ronib välja mesilane Susumu, aednik kaugest Jaapanist. Susumu õpetab külaelanikele võistluste eel mõned judoheiteid, mida viimased hakkavad agaralt kasutama igapäevaelu hõlbustamiseks.

Roll

Režissöör, stsenarist, monteerija

Auhinnad

2006, Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond Ene ja Tõnis Kase sihtkapitali preemia 2006 aasta parimale filmile / Award for the Best Film of 2006 from the Ene and Tõnis Kask Foundation, ET

2007, DIVERCINE  International Children Film Festival Montevideo, Children Jury Award, UY

2007, DIVERCINE  International Children Film Festival Montevideo, International Jury Award, UY

2007, Lielais Kristaps, Best Feature Length Animation, LV

2007, Bielefeld Kids Festival, Fred, der Goldene Gossi Award, DE

2007, TINDIRINDIS International Animated Film Festival, Best Feature Length Animation, LT

Kontsert Porgandipirukale

Eesti Joonisfilm, 2002, 11’37”

Kasside orkester esitab „Kontserdi Porgandipirukale”. Vanaema otsustab küpsetada porgandipiruka ja saadab vanaisa ja lapselapse põllule porgandit tooma. Üritades puhtaks pesta üleannetuid porikärbseid, satub vanaema järve keskel loksuvasse kasti. Vanaisa ja lapselaps asuvad vanaema otsima. Pimeda Jänese abil jõutakse järveni. Järves ujuv kala teatab tähtsalt: lõpp hea, kõik hea.

Roll

Režissöör, stsenarist, monteerija

Auhinnad

2003, Hida International Animation Festival of Folktales and Fables, Encouragement Award, JP

2003, International Animated Film Festival BIMINI, Best Animated Film, LV

2003, International Film Festival for Children and Youth ZLIN, Special Recognition of the Children’s Jury, CZ

2003, International Animated Film Festival TINDIRINDIS, Best Animation Film for Children, LT

2003, The Golden Elephant International Children’s Film Festival, Silver Elephant Award, IN

2003, I Castelli Animati International Animated Film Festival, Special Mention “Unexpected Moments of Madness”, IT

Lepatriinude jõulud

Eesti Joonisfilm, 2001, 50’34”

Häbelik lepatriinupoiss Tim läheb jõululaupäeva hommikul külla lepatriinutüdruk Miale, kelle väike majake ripub metsas kuuse otsas. Ootamatult tuleb metsa inimene, saeb kuuse Mia majakesega maha ja viib koju jõulupuuks. Nii satuvad ka lepatriinud inimese majja. Otsides tagasiteed metsa, kohtavad Tim ja Mia mitmesuguseid toaputukaid, kes ei ole metsast midagi kuulnud. Siis aga tuleb inimestele külla Jõuluvana, kelle taskust ronib välja päkapikk-putukas väikese kingikotiga, et jagada toaputukatele kingitusi. Kui kõik toaputukad on kingitused saanud ja kingikott tühi, märkab päkapikk üksikuna seisvaid Timi ja Miat. Jõululaupäeval võivad aga teoks saada nii mõnedki unistused.

Roll

Režissöör, stsenarist, dialoogide autor, monteerija

Auhinnad

2005, Sichuan Television Festival, International “Gold Panda” Award, CN

2005, Sichuan Television Festival, Best Character Design, CN

Lotte reis Lõunamaale

Eesti Joonisfilm, 2000, 64′

Väikeses külas mere ääres elavad juba tuttavad koerad seriaalist „Tom and Fluffy” – Oskar, Klaus, Tom, Fluffy ja teised. Vahepeal on nii mõndagi juhtunud. Näiteks Oskar on pärast aastatepikkust poissmehepõlve abiellunud. Nüüd on Oskaril väike tütar Lotte. Ühel päeval, kui rändlinnud lendavad üle küla Lõunamaa poole, väsib väike linnupoeg Pippo ja teeb siin hädamaandumise. Oskar, vana rännumees Klaus ja väike Lotte asuvad koeratüdruku eestvõtmisel Oskari lennumasinaga teele Lõunamaale, et linnulaps Pippo sugulaste juurde aidata. Teekond Lõunamaale on täis huvitavaid ja naljakaid seiklusi.

Roll

Režissöör, stsenarist, monteerija, teksti autor

Auhinnad

2000, Eesti Filmiajakirjanike Ühingu preemia „Aasta parim film 2000“ / The Estonian Film Critics Prize for the Best Film of the Year, ET

2000, Kultuurkapitali aastapreemia / Annual Award from the Cultural Endowment of Estonia, ET

Armastuse võimalikkusest

Eesti Joonisfilm, 1999, 15’34”

Joonisfilm räägib inimeste ja muude elusolendite suhete kaudu, et elu võib olla kohati mitmekesisem ja ootamatum, kui see esmapilgul näib. Indiviidil on õigus valida oma tee keerulises maailmas.

Roll

Režissöör, stsenarist, operaator, monteerija

Auhinnad

2000, Ottawa International Animation Festival, Zack Schwartz Award for Best Story, CA

2000, Brisbane Animation Festival, Pacific Film and Television Commission Grand Prix, AU

Tom ja Fluffy

Eesti Joonisfilm, 1997, 73′

Väike küla suure mere ääres. Kaks noort koera, Tom ja Fluffy, on armunud teineteisesse. Nende sõber, leiutajast koer Oskar, on äsja leiutanud suhkrumasina. Külla pöördub tagasi ümbermaailmareisilt vana koer Klaus. Nemad neli, lisaks veel kass Julius ja tiigis elunev ärahellitatud lohe Otto; rott Leo ja väike valge hiireneiu Julia; jänes James, kes ei ole sugugi veendunud, et ta on ikka jänes; väikesed salapärased mehikesed ja helesinised liblikad; putukaema Anna oma kolme vallatu putukalapsega – kõik nad kokku ongi tegelasteks lastele mõeldud humoorikas joonisfilmis „Tom ja Fluffy”.

Roll

Režissöör, stsenarist, teksti autor

Auhinnad

1997, Pärnu Film Days, First Prize in Series Category, ET

Gravitatsioon

Eesti Joonisfilm, 1996, 9’02”

Noorel Udol on põletav soov lennata. Ent ta ei tea, et on olemas seadus, mis hoiab asju maa küljes kinni ja lendamiseks tuleb asjadest lahti lasta. Nii mõnegi jaoks on sellel hukatuslik tagajärg. Lendamine on ju unistus, mis täitudes puruneb. Gravitatsioon seevastu on reaalsus, mis teeb igast lendamisest lõpuks langemise. Selle valusa mõistmise läbi jõuab noor Udo uuele tasandile. Nüüd näeb ta maailma teise nurga alt.

Roll

Juhendaja

Auhinnad

1996, Auhind “Suur Vanker” parima filmi ja TV kunstniku töö eest / Great Bear Prize for Best Film and TV Design, ET

1997, Oslo Animation Festival, Best Debut Film, NO

1895

Eesti Joonisfilm, 1995, 29’59”

Kino sajandale aastapäevale pühendatud „1895” räägib vendade August ja Louis Lumière’i elust, esitades üldsusele seni tundmata fakte ja sündmusi – kuulsad vennad on ju läinud ajalukku kinematograafia leiutajatena. Film on illusioon. Kas illusioon on tõde? See väide ja küsimus olid aluseks filmi autoritele, kui nad võtsid endale õiguse kinnitada, et just nende versioon vendade Lumière’ide elust ja kino sünnist on kõigist seni teadaolevatest kõige originaalsem ja ainulaadsem.

Roll

Režissöör, operaator

Auhinnad

1995, Odense International Film Festival, Third Prize from the Youth Jury, DK

1995, International Animated Films Festival KROK, Russian ASIFA Prize, UA

1995, International Animated Films Festival KROK, Russian Critics’ Prize, UA

1995, Cinanima, Jury Prize in Category C, PT

1995, Eesti filmikriitikute (FIPRESCI) preemia „Aasta parim film“ / Estonian Film Critics (FIPRESCI) Prize for the best film of the year, ET

1995, Kultuurkapitali Johannes Pääsukese nimeline aastapreemia / Johannes Pääsuke Award from the Cultural Endowment of Estonia, ET

1995, Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia / Republic of Estonia’s National Cultural Award, ET

1996, Baltic Film & TV Festival in Bornholm, Festival Jury Special Prize, DK

1996, Oslo Animation Festival, Best Film, NO

1996, World Festival of Animated Film Zagreb, Grand Prix, HR

1996, World Festival of Animated Film Zagreb, Critics’ Award, HR

1996, International Film Forum Arsenals, Magic Chrystal Prize, LV

1996, Ottawa International Animation Festival, Best Design, CA

1997, Pärnu Film Days Festival, Grand Prix, ET

1997, Seoul Animation Expo, Outstanding Film, KR

Sünnipäev

Tallinnfilm, 1994

Roll

Režissöör

Hotell E

Eesti Joonisfilm, 1992, 29’26”

Igas lahutavas seinas leidub uks. Ühendav uks. Victor leiab sellise ukse. Näota ja nimeta Victor on valmis minema. Iga minek on ka saabumine. Iga saabumine pole aga tagasijõudmine. Victor on alustanud ohtlikku mängu.

Roll

Operaator

Auhinnad

1992, Stuttgart International Festival of Animated Film, Baden-Württemburg Prize, DE

Lammas all paremas nurgas

Tallinnfilm, 1992, 90′

Teadushuvilise Tomi tutvus tulnukahuvilise Ahvenaga algab siis, kui Tomi raketikatsetus jõe ääres on lõppenud paugu ja visinaga. Ahven teab rakettidest mõndagi, lisaks on ta veendunud, et tühja taarat ei tohi niisama ära visata. Jõest leitud vanaaegsed pudelid taarapealikku Filippi aga ei huvita, kuni ühe pudeli kildude seast tulevad välja juhised kallihinnalise maali leidmiseks. Oma jõuguga taiese jälgi ajades ristub Filipi tee Tomi, tema sõbra Harri ja Ahvenaga, kes otsivad Harrilt varastatud spordikotti. Pudelites peitunud saladus avaneb sellele, kel lisaks heale õnnele on ka mõistust, mis trumpab üle ahnuse ja alatuse.

Roll

Stsenarist

Otto elu

Tallinnfilm, 1992

Roll

Režissöör

Vennad ja õed

Tallinnfilm, 1991

 

Roll

Režissöör, operaator

Kilpkonnade lõppmäng

Tallinnfilm, 1990

Roll

Operaator

Naksitrallid

Tallinnfilm, 1990, 59’12”

Kolm naksitralli – Sammalhabe, Kingpool ja Muhv saavad sõpradeks ning rändavad punase furgoonautoga mööda suviseid radu. Rahuliku idülli rikuvad kassid, kes terroriseerivad ühe väikelinna elanikke. Abivalmis naksitrallid vabastavad linnakese kassidest, kuid see toob kaasa uue nuhtluse – rotid. Jälle asuvad naksitrallid tegutsema, et taastada kaduma läinud tasakaal. Digitaalselt taastatud 2013. aastal. Eno Raua lasteraamatu „Naksitrallid” motiividel.

Roll

Operaator

Hetk

Tallinnfilm, 1989

Roll

Operaator

Labürint

Tallinnfilm, 1989, 8’38”

Filmilindile kraabitud ja värvitud ekspressiivne autorinägemus haigest ühiskonnast. Sisevaade eksistentsist looduskauges labürindis, tagurpidi pöördunud püramiidis. Alateadvus peegeldab bürokraatide vallutusretke kummalise rähnmehe pärusmaale, tema elukeskkonda ja universumisse – linnupuuri.

Roll

Operaator

Silmus

Tallinnfilm, 1989, 9’54”

Seisundipsühholoogial rajanev lakooniline joonisfilm, mis avab surutud, hullumeelsusega piirneva hingelise seisundi ja tee selleni. Film viib mõttele võimalikust vanadusküpsusest ja vabanemisest teispoolsuses. Liikumine siinpoolsusest kosmilise ruumi avaruse tunnetamiseni viitab indiviidi, aga ka ühiskonna võimalikule arenguteele. Arvo Valtoni samanimelise novelli ainetel.

Roll

Operaator

Kultuurimaja

Tallinnfilm, 1988, 9’05”

 

Roll

Operaator

Lahkudes kustuta valgus

Eesti Reklaamfilm, 1988, 40”

Isa lahkub ust prõmmides pere juurest, pere nutab. Hetke pärast uks avaneb, isa naaseb – pere naeratab lootusrikkalt, kuid… isa kustutab vaid tule… Kiri: Lahkudes kustuta valgus.

Roll

Operaator

Auhinnad

1988, Cannes International Advertising Festival, Bronze Lion, FR

Lend

Tallinnfilm, 1988, 9’42”

Täiskasvanuile suunatud joonisfilm „Lend” on mõtteliseks jätkuks režissöör Avo Paistiku eelnevale filmile „Hüpe” (1985). „Lennu” filosoofiline üldistus põhineb aga kõrgemal abstraheerituse astmel ja on seega mitmeplaanilisem. Film kõneleb metafoorses ja kujundirikkas keeles inimese unistuse ja eneseteostuse raskest ja vastuolulisest vahekorrast.

Roll

Operaator

Eine murul

Tallinnfilm, 1987, 24’45”

Satiiriline novellidest koosnev joonisfilm, mille teravik on suunatud negatiivsete ilmingute vastu ühiskonnas, kus võtmepositsioonil on bürokraatia.

Roll

Operaator

Auhinnad

1988, Tampere Short Film Festival, Grand Prix, FI

1988, World Festival of Animated Film Zagreb, Grand Prix, HR

1988, World Festival of Animated Film Zagreb, Best Film in Category C, HR

1988, World Festival of Animated Film Zagreb, critics prize, HR

1988, Bonn Short Film Festival, Third Audience prize, DE

1988, Shanghai Animated Film Festival, First Prize in Category C, CN

1988, Cinanima, Grand Prix, PT

1988, USSR Film Festival, First Prize, AZ

1988, Melbourne Film Festival, Best Animated Film, AU

1989, Nika – the highest prize of the USSR film industry

1989, Odense International Film Festival, Third Prize, DK

1990, Nõukogude Eesti filmifestival, Best Animated Film, ET

Ramsese vembud III

Tallinnfilm, 1987, 8’18”

Ramses on jahikoer, kes armastab loomi ja linde. Kuna tema peremehel on suur kirg jõe äärde ja metsa minna, peab Ramses hajameelse peremehe aitamiseks kalade ja metsaelanikega suhteid looma. Nõnda juhtubki, et vahel saab saakloomast tänulik seltsiline ja lindudest-kaladest meeleolukas piknikuseltskond. Lahke ja kaastundlik Ramses on eeskujuks oma vahel mõtlematult tegutsevale peremehele. Jahimehelugusid jutustada aga meeldib neile mõlemale. Film on loodud Edgar Valteri karikatuurikogumike ainetel.

Roll

Operaator

Ramsese vembud II

Tallinnfilm, 1986, 8’40”

Ramses on jahikoer, kes armastab loomi ja linde. Kuna tema peremehel, hajameelsel jahimehel on suur kirg metsa minna, ei saa Ramseski kodus lesida ja unistada, vaid peab vähemalt näiliselt jahikoera kohustusi täitma. Koos satuvad nad pidevalt täbaratesse olukordadesse. Juhtub sedagi, et huupi tulistatud haavlid tuleb pärast karu kasukast ükshaaval välja noppida ning et peibutusvile meelitab põdralt välja võimsa ooperiaaria. Lahke ja kaastundlik Ramses on eeskujuks vahel mõtlematult tegutsevale peremehele. Jahimehelugusid jutustada aga meeldib neile mõlemale.

Roll

Operaator

Hüpe

Tallinnfilm, 1985, 9’06”

Vanemale koolieale ja täiskasvanutele mõeldud filmiminiatuur, mis kõneleb inimese lakkamatust eneseületamisest.

Roll

Operaator

Kerjus

Tallinnfilm, 1985, 7’40”

Filmiminiatuur maailmas valitsevast ebavõrdsusest, kalestumisest ja ükskõiksusest võõra mure ees. Hävinev vana maailm mureneb, pudeneb ning selle taga on uus pealiskaudne, dünaamiline ja meile teadmata maailm.

Roll

Operaator

Aeg maha

Tallinnfilm, 1984, 9’14”

Fantaasiaküllane lugu kassist, kes kaotab aja ning satub seetõttu väga eriskummalistesse seiklustesse. Film nii väikestele kui ka suurtele.

Roll

Operaator

Härg

Tallinnfilm, 1984, 8’14”

Mõistulugu koletu suurest härjast, kelle külarahvas üles kasvatab aimamata kui ränka hinda selle eest maksta tuleb.

Roll

II operaator

Naksitrallid I

Tallinnfilm, 1984, 29′

Lastekirjanik Eno Raua poolt eesti lastekirjanduse klassikasse kirjutatud, kunstnik Edgar Valteri joonistatud ning Avo Paistiku poolt filmiks vormitud naksitrallid pakuvad äratundmisrõõmu täiskasvanutele ja avastamisrõõmu lastele. Filmi aluseks olev „Naksitrallide” esimene raamat on kantud rahvusvahelisse Hans Ch. Anderseni aunimekirja. Kolm naksitralli – Sammalhabe, Kingpool ja Muhv saavad sõpradeks ning püüdes teha head ja hädasolijaid aidata, meelitavad terroriseeriva kassikarja linnast metsa ning sealt omakorda saarele keset järve.

Roll

Operaator

Põrgu

Tallinnfilm, 1983, 17’03”

Eduard Wiiralti graafilised lehed „Jutlustaja”, „Kabaree” ja „Põrgu” on aktiivse antimilitaristliku autorihoiaku kaudu sulatatud ühtseks omanäoliseks ekraaniteoseks.

Roll

Operaator

Põrgu jääkmaterjal

Tallinnfilm, 1983

Roll

Operaator

1+1+1

Tallinnfilm, 1981, 9’12”

Heiki Ernitsa režissööridebüüt „Kohtamine” on humoorikas lugu unistustest ja tegelikkusest. Valter Uusbergi „Tänav” maalib närvilise ja nukra pildi linna tehiskeskkonnast. Mati Küti satiiriline groteskses võtmes „Monument” lahkab egotsentrismi.

Roll

Operaator

Klaabu kosmoses

Tallinnfilm, 1981, 15’14”

Klaabu, Nipi ja nende sõber koer reisivad supitaldrikuga kosmosesse ja maanduvad planeedil, kus valitseb kaos. Klaabu aitab kohalikel elevantidel elu nõnda korraldada, et hiidmaasikad hästi kasvada saaksid ning arbuusid neid ära ei lämmataks. Aga on keegi, kellele Klaabu püüded harmooniat luua põrmugi ei meeldi. Pärast suurt lahingut, kus vapper Klaabu peaaegu elu kaotab, lahkutakse varemeis planeedilt hiiglasliku maasikaraketiga.

Roll

Operaator

Kohtamine

Tallinnfilm, 1981, 4’33”

Heiki Ernitsa režissööridebüüt on humoorikas lugu unistustest ja tegelikkusest.

Roll

Operaator

Monument

Tallinnfilm, 1981, 2’12”

Mati Küti režissööridebüüt käsitleb groteskse satiiri võtmes eneseimetlust.

Roll

Operaator

Tänav

Tallinnfilm, 1981, 2’52”

Valter Uusbergi režissööridebüüt maalib närvilise ja nukra pildi linna tehiskeskkonnast. Kuulub kolmest filmist koosnevasse kassetti „1+1+1” koos filmidega „Kohtamine”, „Monument”.

Roll

Operaator

Suur Tõll

Tallinnfilm, 1980, 13’41”

Joonisfilm täiskasvanuile, mille aluseks on eesti rahva muistendid Suurest Tõllust. Huvitavas vormis elustab film vägilase kuju, kelles kehastub rahva tööarmastus, tugevus ja elujõud.

Roll

Operaator

... ja teeb trikke

Tallinnfilm, 1979, 9’40”

Lugu Rohelisest Karust, suurest trikimeistrist, kes on sunnitud üle elama palju äpardusi, enne kui tema kunst loomade hulgas tunnustuse võidab.

Roll

Operaatori assistent

Auhinnad

1979, Artistic Survey of Young Filmmakers in the Baltic’s, Best Animated Film, LV

1979, Ukrainian SSR Animation Film Festival, Diploma for Enriching Means of Expression, UA

1979, Artistic Survey of Young Soviet Filmmakers, Special Prize, UA

1980, Всесоюзный кинофестиваль, Diploma in the Category of Children’s Films, TJ

1980, Nõukogude Eesti filmifestival, Main Prize, ET

1980, Nõukogude Eesti filmifestival, Special Director’s Prize, ET

1981, World Festival of Animated Film Varna, Best Children’s Film, BG

Klaabu, Nipi ja Tige Kala

Tallinnfilm, 1979, 9’15”

Klaabu ja tema sõber Nipi sõidavad grammofonlaevaga merel ja kohtavad Tigedat Kala, kes nad alla neelab. Tigeda Kala kõhus panevad sõbrad käima tsirkuse, mida kala ei talu ning lõpuks seetõttu hingetuks tardub. Hea tuju ja lõbusus võidavad kurjuse.

Roll

Operaator

Oi, jänes, aita!

Tallinnfilm, 1979

Vetelpääste-aineline hoiatusfilm.

Roll

Operaator

Poiss ja liblikas

Tallinnfilm, 1979, 6’47”

Anton Hansen Tammsaare lühijutu järgi tehtud film poisist, kes väga armastab lilli ja liblikaid. Oma mõtlematuses liblikat taga ajades tallab ta puruks kõik tema teele jäävad lilled.

Roll

Operaatori assistent

Teie nimi?

Tallinnfilm, 1979

Film vetelpääste tegevusest supelrannas.

Roll

Operaator

Klaabu

Tallinnfilm, 1978, 9’37”

Klaabu on isemoodi munakujuline tegelane. Ta on lõbus ja seiklushimuline sell, tegutseb kõikjal ilmaruumis ning saab alati hakkama. Muinasjutuline olend Klaabu koorub välja vihmapiisast sündinud munast, hakkab maailma avastama ja seikleb maal, merel ja õhus.

Roll

Operaator

Põld

Tallinnfilm, 1978, 9’11”

Film põllumehe raskest tööst ja vaevanägemisest maaharimisel on samas ka metafoorne lugu motivatsiooni kaotamisest ja taasleidmisest.

Roll

Operaatori assistent

Tolmuimeja

Tallinnfilm, 1978, 9’24”

Eno Raua muinasjutu „Hirmuäratav tolmuimeja” ainetel tehtud joonisfilm, milles peategelaseks olev tolmuimeja tahab haarata endasse kogu ümbritseva maailma.

Roll

Operaatori assistent

Antennid jääs

Tallinnfilm, 1977, 8’50”

Film on omalaadseks täienduseks režissöör Rein Raamatu eelmisele tööle, kinominiatuurile „Kütt”, mis käsitles inimese ja looduse vahekordi kaasajal. Filmis „Antennid jääs” jätkab režissöör sama teemat, tuues ekraanile Antarktikas töötava teadlase, kes on pühendunud looduse uurimisele ning annab selle nimel oma elu.

Roll

Operaatori assistent

Kas maakera on ümmargune?

Tallinnfilm, 1977, 9’45”

Satiiriline ja paradoksaalne joonisfilm paljastab elu fenomeni suhtelisuse ja mitmetahulisuse ning inimelu pöördumatuse.

Roll

Operaator

Pühapäev

Tallinnfilm, 1977, 9’23”

Teaduslik-tehnilise progressi vastuoludele pühendatud filminovell, mis hoiatab ühekülgse, inimest tahtejõuetuks tarbijaks muutva tehnilise arengu eest.

Auhinnad

1977, Ukrainian SSR Animation Film Festival, Diploma for Best Direction, UA

1977, Ukrainian SSR Animation Film Festival, Diploma for Original Approach to Science Fiction, UA

1977, Ukrainian SSR Animation Film Festival, “Novini Kinoekranu” Prize, UA

1978, Всесоюзный кинофестиваль, Third Prize, AM

Roll

Operaator

Jänes

Tallinnfilm, 1976, 9’51”

Muinasjutuline lugu ööpimeduses tehases sündinud masin-jänese eneseotsingutest nii metsas kui ka linnakeskkonnas. Filmis on kasutatud joonistatud multiplikatsiooni, elavat näitlejat ning fotosid.

Roll

Operaatori assistent

Lugu jänesepojast

Tallinnfilm, 1975, 8’10”

Jänesepoeg ei taha kuidagi õhtul magama jääda. Jänkuema hirmutab teda küll rebase, hundi ja karuga, kuid poeg kelgib, et ei karda neist kedagi. Äkki ilmub põrandale pisike hiir – kiiresti poeb jänesepoiss teki alla.

Roll

Operaator

Pisiasi

Tallinnfilm, 1975, 8’12”

Auto jääb teele. Asjatundmatu juht ei taipa, milles on viga. Ta palub abi möödujailt. Need lammutavad auto ning sõiduriist vajub kokku. Nähtavale ilmub pisiasi – ratta ette jäänud kivi.

Roll

Operaator

Rüblik

Tallinnfilm, 1975, 9’40”

Jaan jookseb alatasa üle muru. See toob kaasa karistuse – sõnakuulmatu poiss moondub põrsaks. Kui Jaan nõidusest vabaneb, on tema käitumine paljuski muutunud.

Roll

Operaatori assistent

Kilplased

Tallinnfilm, 1974, 8’47”

Fr. R. Kreutzwaldi rahvaraamatu „Kilplased” ainetel valminud joonisfilmis naerdakse välja igasugune mõttetu ja ebaotstarbekas tegevus. Välja on valitud viis kilplaste „tarkust“: palgiveeretamise, majaehitamise, käoaitamise, lojuste põllult minemakihutamise ja majapõletamise lood. Omajagu kilplust peitub meis kõigis ja selle tunnetamine ongi parim rohi kilplaslike tegude vastu.

Roll

Operaatori assistent

Täheke

Tallinnfilm, 1974, 8’25”

Lugu poisist, kes unistustes teeb suuri kangelastegusid, kuid tegelikkuses osutub laiskvorstiks ja jääb ilma ka igatsetud autasust.

Roll

Operaatori assistent

Värvilind

Tallinnfilm, 1974, 7’

Must-valges maailmas sünnivad värvilised linnud – punane, kollane, sinine, roheline, violetne. Igaüks neist toob maailma kaasa ühe värvi. Linde ründab kass, kes tahab neid hävitada. Linnud võidavad kassi. Nad ühinevad imekauniks värvilinnuks. Hele, ilmetu must-valge maailm muutub mitmevärviliseks.

Roll

Operaatori assistent

Lend

Tallinnfilm, 1973, 8’34”

Abstraktne ja suure üldistava jõuga film inimese lennuunistusest ning selle unistuse teostumisest. Joonisfilm tõi 1974. aastal esimese rahvusvahelise tunnustuse Tallinnfilmi noorele joonisfilmigrupile. Režissöör Rein Raamat kaasas filmi tegemisse stsenaristiks kirjanik Paul-Eerik Rummo, foonikunstnikuks maalikunstnik Aili Vindi ja heliloojaks ansambel Ruja asutaja Rein Rannapi.

Roll

Operaatori assistent

Värvipliiatsid

Tallinnfilm, 1973, 9’33”

Lugu kolmest sõbrast – punasest, kollasest ja sinisest värvipliiatsist ning riiakast mustast pliiatsijupist, kelle vigurid sõpradele meelehärmi valmistavad. Lõpuks jääb must pliiatsijupp võitluses alla ja muutub nende heaks sõbraks.

Roll

Operaatori assistent