Virtuaalne kinoseanss: Andrei Hržanovski retrospektiiv

Virtuaalne kinoseanss: Andrei Hržanovski retrospektiiv

Date: märts 18, 2021
Time: 12:00 e.l. - 12:00 e.l.
Location: tv.artun.ee

Andrei Hržanovski on hinnatud režissöör, stsenarist, produtsent ja õpetaja. Ta sündis 30. novembril 1939. aastal Moskvas. 1962. aastal lõpetas ta VGIK-i (L. Kulešovi õpikoja). 1964. aastal läks Hržanovski Soyuzmultfilmi filmistuudiosse, kus ta võttis üles oma debüütfilmi „Kord oli Kozjavin”. Režissööri tööd iseloomustab pidev huvi vene ja maailmakultuuri ajaloo vastu, samuti plastiliste vormide peenus ja väljendusrikkus. Erilise koha Hržanovski loomingus hõivab Puškini teema. Sarja „Puškiniana” viis filmi avasid täiesti uued animatsiooni võimalused klassikalise kirjanduse kujutamises. Hržanovski on Vene Föderatsiooni auväärne kunstnik (1992), kahekordne Venemaa riikliku preemia laureaat ja ka paljude rahvusvaheliste festivalide võitja. Alates 1982. aastast on ta õpetanud stsenaristide ja režissööride kõrgematel kursustel animafilmide lavastamist. 1993. aastal asutas ta koos E. Nazarovi, J. Noršteini ja F. Kitrukiga SHARi kooli ja stuudio. Ta on asutajate nõukogu esimees ja kunstiline juht. Samuti kuulub ta Nika Kinokunsti Akadeemiasse.

Andrey Khrzhanovsky is a celebrated film director, screenwriter, producer and also a teacher. He was born on November 30, 1939 in Moscow. In 1962, he graduated from the VGIK (workshop of L. Kuleshov). In 1964, Khrzhanovsky came to the Soyuzmultfilm film studio, where he shot his debut film “Once Upon a Time There was Kozyavin”. The director’s work is characterized by a constant interest in the history of Russian and world culture, as well as the subtlety and expressiveness of plastic forms. Khrzhanovsky’s work has a special place for the Pushkin theme. Five films of the Pushkiniana series opened up completely new possibilities of animating classical literature. Honored art worker of the Russian Federation (1992), two-time winner of the State Prize of Russia, Khrzhanovsky is also a laureate of many international festivals. Since 1982, he has taught animation film directing at the Higher Courses of Screenwriters and Directors. In 1993, he founded the SHAR school-studio together with E. Nazarov, Yu. Norshtein, and F. Khitruk. He is the chairman of the founding board and the artistic director. He is also a member of the Russian Academy of Cinema Arts “Nika”. 

Kunstikoolis
Originaalpealkiri: В школе изящных искусств
Dokumentaalfilm tsüklist „Jutud ja tegelikkus”
Natalja Lukinõh
2004 Stuudio Masterfilm 26 min
Film on pühendatud vene animatsiooni suurmeistrile Andrei Hržanovskile, kes leidis 1960ndate alguses Nõukogude animatsiooni jaoks uue stiili ja teemad ning jätkab iseseisvalt loodud meetodiga ka tänapäeval.

Kord oli Kozjavin
Originaalpealkiri: Жил-был Козявин
1966 Sojuzmultfilm 10 min
Lagini satiirilise muinasjutu „Kozjavini elu” filmitöötlus formalistlikust ametnikust, kes ülemuste käsul „minna selles suunas ja otsida Sidorovit” kõndis jalgsi ümber maakera.

Klaasist suupill
Originaalpealkiri: Стеклянная Гармоника
1968 Sojuzmultfilm 21 min
Film täiskasvanutele Lazar Lagini muinasjutu järgi. Sellest, kuidas võim ja ahnus rikuvad inimesi ja kunst toob vaimse taassünni. Filmis kasutatakse vanameistrite Boschi, Pinturicchio, Magritte’i, Düreri ja teiste loomingut.

Muinasjuttude maailmas
Originaalpealkiri: В Мире Басен
1973 Sojuzmultfilm 11 min
Põhineb Krõlovi valmidel „Uudishimulikud”, „Eesel ja ööbik” ning „Kägu ja kukk”. Filmis kasutati Puškini joonistusi ja G. Tšernetsovi maali „Paraad Marsi väljal”. Filmi tegemisel osales ka kammeransambel Madrigal, mida dirigeeris Lev Marquis

Pikk teekond
Originaalpealkiri: Долгое Путешествие
1997 Kool-Stuudio SHAR 20 min
Filmi tegelased põhinevad Federico Fellini joonistustel. Maestro maalide kangelased sõidavad laevaga nõiutud saarele. Kõik lähevad kaldale peale kahe – Federico Fellini ja Giulietta Masina. Nende teekond jätkub…
Programmi koostas Natalja Lukinõh (RU).