Anu-Laura Tuttelberg

Animafilmirežissöör

Anu-Laura Tuttelberg on nukufilmide režissöör ja kunstnik. Anu-Laura on lavastanud kolm lühianimafilmi („Kärbeste veski“ 2012, „Teisel pool metsa“ 2014, „Talv vihmametsas“ 2019) ning kunstnikuna või nukukunstniku ja -meistrina on ta kaasa aidanud kümmekonna nukufilmi valmimisel. Anu-Laura tegeleb lisaks ka skulptuuriloominguga ning õpetab Kunstiakadeemias animatudengitele nukufilmide tegemist.

Portrait_3_AnuLauraTuttelberg

Filmograafia

Nõutud mees

Magicon, 2020

Kusagil maailmas, 1950. a. Stuart on noor mees, kes siseneb metroojaama, mis on täis plakateid ja reklaame, millel kujutatud kaunid naised. Trepist alla minnes imendub ta maailma, mida ta enam ise kontrollida ei suuda ning leiab end kõndimas mööda veidrat trajektoori, mis lõpeb pooleldi valgustatud jaamas tagaajamisega mööda tühje vaguneid, mis on täis sosinaid ja varjusid. Ta püüab põgeneda kõigi nende „asjade“ eest, mis teda taga ajavad, kuid panevad teda endale tunnistama, et kõik nende naiste näod plakatitelt, mis on ellu ärganud ja teda taga ajavad, et kogu see olukord, mis ähvardab teda alla neelata ja liikumatuks muuta, et see kõik …

Roll

Nukumeister

Talv vihmametsas

Moon Birds Studios, Nukufilm, 2019, 8’36”

Filmituna looduses, Mehhiko ja Peruu troopilistes vihmametsades, püüab film filmilindile igavese elu ja surma tantsu nii, nagu seda tunnetavad portselanist võluelukad – loomad, linnud, putukad ja lilled – ühteaegu õrnad ja vastupidavad. Loodusliku valguse, kiirelt mööduva aja ning peene animatsiooni unikaalne kooslus loovad omapärase poeetilise reaalsuse, mis paneb meid märkama meie enda elava maailma maagilisust ja materiaalsust.

Roll

Režissöör, produtsent, stsenarist, kunstnik, operaator, animaator, nukumeister

Auhinnad

2019, The 28th Annual Whitaker St. Louis International Film Festival, Parim lühifilm, US

2019, Piccolo Festival dell’Animazione, Grand Prix, IT

2019, Paris International Animation Film Festival, Parim helikujundus, FR

2019, Taichung International Animation Festival, Outstanding Work of Short Films Competition, TW

2019, New Chitose Airport International Animation Festival, Žürii eripreemia, JP

2019, Bucheon International Animation Festival, Žürii äramärkimine, KR

2019, 17th European Film Forum Scanorama, Žürii äramärkimine, LT

2019, Zubroffka International Short Film Festival, Žürii äramärkimine programmis On The Edge Competition, PL

2020, Viborg Animation Festival, Parim lühifilm, DK

2020, Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemia, Parim kunstnikutöö, EE

2020, Go Short Award, International Short Film Festival Nijmegen, Žürii äramärkimine, NL

Peaauhind filmiprojektile – Baltic Pitching Forum (Vilnius Leedu, 9.-10. oktoober 2015) Valitud osalema Euroopa lühifilmide foorumil European Short Film Co-production Forum Euro Connection at 38th International Short Film Festival Clermont-Ferrand (Prantsusmaa, 5.-13. veebruar 2016)

Vanamehe film

BOP Animation, 2019, 88

Lapšelapsed tulevad suveks maale Vanamehele külla. Idüllilisest suvepuhkusest vanaiša juures on asi kaugel, sest Vanamees ruunab karmi maa tööga nii lapsi, kui ka oma lüpsilehma. Jõmpšikad ei mõista maaelu kombeid ja põhjustavad hinnatud lehma põgenemise. Nüüd on Vanamehel ja lastel aega 24 tundi, et leida lehm üles enne, kui lüpsmata udar plahvatab ja piimatuumakatastroofi põhjustab. Vanamees ja lapšed alustavad armutut võidujooksu ajaga, sest udar tuleb kahjutuks teha enne, kui saladuslik Piimavana lehma taevasele heinamaale läkitab. Sellel teekonnal jõuavad meie kangelašed silmitsi seista veel maaelu põlgavate hipsteritega, metsakollidega, meeleheitel saekaatrimeestega ja kõhukinnisuse käes vaevleva õgardist karuga.

Roll

Kunstnik, nukumeister

Kapten Morten lollide laeval

Nukufilm, 2018, 78

Kaspar Jancise jutustuse “Seiklus Salamandril” alusel.

Morten on uudishimulik ja leidlik poiss. Saatuse tahtel on ta sunnitud elama koos kasuvanematega, kes ei näe tema loovas tegevuses muud kui pahatahtlikku huligaanitsemist. Emata Morten ei ole siiski orb. Ta isa on kapten, kes töö tõttu peab suurema osa ajast merel viibima. Morten soovib isa eeskujul samuti kapten olla. Ta ehitab endale mängulaeva, mille mehitab erinevate putukatega. Unenäoline paralleelmaailm kirjeldab Morteni elu groteskses võtmes. Mingil hetkel maailmad segunevad. Nii Morteni päris kui ka fantaasiamaailm ähvardavad kokku kukkuda. Mõlema maailma päästmiseks on vaja julgelt tegutseda. Morten võidab ohud kangelaslikult. Tema kindlameelse tegutsemise taga on põhimõte – kapten ei jäta kunagi …

Roll

Nukkude ja dekoratsioonide valmistaja

Keti lõpp

Luxfilm, Alexandra Film, 2017, 81

Paavo Piigi auhinnatud näidendil põhineva Priit Pääsukese nüansirikka ja peenekoelise situatsioonikoomikaga vürtsitatud debüütmängufilmi “Keti lõpp” tegevus hargneb linna serval asuvas viimast päeva avatud burgerirestoranis Kett, mis toimib minimudelina maailmast. Üksteise järel ilmuvad Ketti viimase päeva värvikad külastajad. Tuleb lihtsat tööd otsiv tippülikoolides üleharitud noormees, tuleb omavahelistes suhetes väljakannatamatu aususeni jõudnud abielupaar, tulevad kaks jänkut, et enne tüdrukuteõhtule suundumist korralik põhi laduda – tulevad ja lähevad. Kõik justkui omas mullis, mis Ketis plahvatab – lootuses leida mõistmist ja lähedust. Peategelane, Ettekandja, on selle kõige tunnistajaks.

Roll

Kaasprodutsent

Tühi ruum

Nukufilm, 2016, 10’18”

Kümneaastane tüdruk soovis sünnipäevaks koerakutsikat. Pettumus oli suur, kui elusaks kingituseks osutus hoopiski isa, kelle olemasolust tal aimugi polnud…
Dokumentaalne animatsioonfilm “Tühi ruum” jutustab loo ühe mehe ammusest unistusest, mis aitas tal elus püsida ning mis nüüd filmis ka lõpuks täitub.

Roll

Kunstnik

Tik-tak

Nukufilm, 2015, 9’26”

Animatsioonfilm “Tik-tak” visualiseerib aega, aja fataalsest olemust. Rõhutamaks aega kui metafüüsilist nähtust, saab filmi kujunduses olema rohkesti vanu kellasid ja nende osasid. Kõigile meile on antud “oma aeg”, kuid meie aeg koosneb tegelikkuses tuhandest erinevast “ajast” – nii on isegi igal rakul meie kehas oma konkreetne aeg elada ja surra.

Roll

Kunstnik

Teisel pool metsa

Nukufilm, Eesti Kunstiakadeemia, 2014, 10′

See on muinasjutt, mis on täis valgust, maagiat ja nostalgiat. Savinukk äratab oma ümbruse, mis muutub irreaalseks maailmaks, mis on pidevas liikumises ja muutuses. Film on filmitud loomuliku valgusega ning päevavalguse nähtavad muutused võimendavad filmis liikuvat aega.

Roll

Režissöör, produtsent, stsenarist, kunstnik, operaator, monteerija, nukkude ja dekoratsioonide valmistaja

Auhinnad

2015, Animasivo Animation Festival, Special Mention, MX

2015, Festival International del Cortometraje FIC, Special Mention, AR

2014, European Film Forum SCANORAMA, short film competition „New Baltic Cinema“, Grand Prix, LT

2014, Multivision International Festival of Animation Arts, Grand Prix, RU

2014, 16th Scrittura e Immagine Short Film Festival, Grand Prix, IT

2014, Kinoproba XI International Festival-Workshop of Film Schools, Parim debüütfilm, RU

Limonaadi lugu

Nukufilm, 2013, 9

Väike Holger satub emaga kaubamajja. Ema on langenud ostlemishullusesse ja unustab väikese poisi keset ostukeskust. Õnnetu Holger kukub limonaadi juues kaunisse tumerohelisse limonaadiookeani. Holger aga ei pääse enam tagasi pärismaailma, kus ema pojakest juba taga otsib. Olles limonaadipudelis lõksus, leiab Holger sõbra, kes on teda valmis aitama.

Roll

Kunstnik, nukumeister

Kärbeste veski

Eesti Kunstiakadeemia, 2011, 7’12”

Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonnas magistritööna valminud nukufilm on noore animafilmitegija Anu-Laura Tuttelbergi režissööridebüüt. Vanade nukkude kasutamine annab filmile erilaadse õhustiku. Jahimehed sügisesel põllul ja uimaselt ukerdavad kärbsed vesiveski pööninguaknal on kummastaval kombel omavahel seotud. Mölder, kelle hoole all pesakond pardipoegi lennuvõimeliseks sirgub, lisab loole veelgi seostemüstikat.

Roll

Režissöör, stsenarist, operaator, kunstnik, aniamator, monteerija, dekoratsioonide valmistaja

Auhinnad

2012, 4th International Festival of Animated Films Tofuzi, Grand Prix, GE

2012, 11th Countryside Animafest Cyprus, Esimene preemia, CY

2012, Backup Festival, Parim animafilm ja parim tudengifilm, DE

2012, Riga International Short Film Festival 2ANNAS, Balti filmi Grand Prix, LV

2012, Semafor Film Festival, Parim debüüt, PL

2012, Animated Dreams, Parim kujundus, EE

2012, Curtocircuito International Short Film Festival, Parim Explora film ja RTP Onda Curta Award, ES

2012, Dok Leipzig, 55th International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film, Žürii äramärkimine, DE

2012, Cutout Fest, International Animation Festival 4th edition, Special Mention, MX

2012, Animage, Intternational Animation Festival of Pernambuco, Special Mention, BR

2012, H2T Festival, Teine preemia, FI/EE

2013, 8th Tehran International Animation Festival, Kolmas preemia parimale animatsioonile, IR

2013, Primanima World Festival of First Animations, Grand Prix, HU

2013, Early Bird Student Film Festival, Parim animafilm ja parim tudengifilm, BG

2013, European First Film Festival of Angres, ARTE Prize Animated Films (filmi ostuleping ja linastus ARTE Court-circuit programmis), FR

2013, Stoptrick International Film Festival, Žürii äramärkimine, PL

Preili Julie

Eesti Kunstiakadeemida, 2009

 

Roll

Režissöör, stsenarist, animaator

Auhinnad

2011, Tallinna fotokuu raames toimunud fotofilmide konkursil „Ajatu lugu“, Grand Prix, EE